Verdict! CSM Reșița este cea mai bună! Chiar și fără „Remy Mediop!”

Verdict! CSM Reșița este cea mai bună! Rosso-nerii au demonstrat și sâmbătă după amiaza că sunt cei mai buni din liga a III-a. Adversari le-au fost devenii lui Ștefan Nanu. Cel care a venit să se „vândă” cât mai scump în Valea Domanului. Partida a început pe o vreme ploioasă, însă terenul din Valea Domanului are un drenaj corespunzător.
Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița – CSM Deva 1-0 (0-0)

Liga 3 – Play-Off. Seria 7. Data: 9 aprilie 2022. Ora: 17:00. Stadion: Mircea Chivu (Reşiţa).
Arbitri: Pascu Cristian Antonio Sibiu) – Tocai Emeric (Alma – Sibiu), Nagy Daniel (Mediaş – Sibiu).
Observator de arbitri: Jivan Mihai (Arad)
Delegat FRF: Poclid Ionel (Timişoara).

CSM Reșița (antrenor Dan Alexa): Micu – Bărboianu (77, V. Munteanu), Dudea, Manolache, Sima – Jorza, Breșneni (cpt.) (77, Fota) – Cionac , Vasluian, Aboubacar (90+2, Mura), Drăghiceanu (85, V. Lazăr).
Pe bancă: Zimmermann – Rimovecz, Velcotă, Cristea, Al. Negru, Mura.
Cartonașe galbene: Dudea, Sima.

CSM Deva (antrenor Ștefan Nanu): Bădescu – Vasilescu (70, Marinca), Plută, Dumbrăvean, Stelea (84, Cuibari) – Doboș (cpt.) Țoiu- Branea (34, Boldor- 70, Tod), Bloj- Sulea (34, Kelemen), Avramovici.
Pe bancă: Jianu – Popescu, Stan, Săulescu.
Cartonașe galbene: Doboș, Bloj 2, Branea.
Cartonaș roșu: Bloj (73).

Antrenorul Dan Alexa a aliniat un prim-unsprezece din care au lipsit Mediop și eroii ultimei partide de acasă, Valentin Munteanu și Lazăr. Paertida a fost în nota de dominare copioasă a echipei reșițene. Au avut ocazii de gol, Aboubacar (9), Vasluian (10), Cionac (18), Drăghiceanu (38). Mai mult, Cionac a trimis un „balon săltat” care a picat pe transversala porții „prea fericitului” Bădescu. De altfel, divinitatea a fost de partea goalkeeperului devean până în minutul 88!
Ștefan Nanu a mutat primul și i-a introdus în teren chiar din prima repriză pe experimentatul Kelemen și juniorul Boldor.

Verdict CSM După o repriză albă, CSM Reșița și-a reluat atacurile către poarta devenilor. Au ratat în continuare și Drăghiceanu (65), Breșneni (73). A urmat cartonașul roșu primit de Bloj care a intrat tare la Bărboianu la o minge pe flancul stâng. Cum a fost al doilea cartonaș primit de devean, după primul încasat în minutul 3, Bloj a luat drumul vestiarului.

CSM Reșița și-a continuat seria ratărilor prin Cionac (76), iar Amir Jorza (82) a trimis balonul la rădăcina barei din dreapta portarului Bădescu.
Dan Alexa a mutat inspirat și i-a trimis în teren pe „vulpoii” Lazăr și Munteanu. Ultimul chiar a avut ghinion când a luat la țintă transversala lui Bădescu (87). A fost faza care avea să anunța reușita rosso-nerilor…

Așa s-a marcat golul victoriei…

După un atac prelungit al amfitrionilor, Cioinac a centrat de pe flancul drept la limita careului mic, zona centrală. Valentin Lazăr a fost omul potrivit la locul potrivit și a trimis cu capul în poarta devenilor.

În urma acestei victorii, CSM Reșița și-a cam asigurat primul loc în Seria a VII-a, cu 56 de puncte acumulate. Pe locul secund se află CSM Deva, cu 43 de puncte acumulate.

Dan Alexa: „A fost o victorie frumoasă pentru că a fost obținută în minutul 88”

„A fost o victorie frumoasă pentru că a fost obținută în minutul 88. A fost un joc controlat de noi. Am avut foarte multe situații de-a înscrie, Am avut trei bare și cred că am avut 15 cornere. S-a jucat doar la o singură poartă. Și chiar dacă nu câștigam astăzi, eu aș fi fost mulțumit. Am avut multe momente bune. Nu-mi aduc aminte ca Deva să fi avut vreo ocazie.

A avut doar două șuturi de la distanță. În rest, mă bucur că ne-am asigurat primul loc. În acest moment este destul de greu să mai pierdem prima poziție. Sunt deja 13 puncte avans față de Deva… La 13 puncte avans din 21 posibile ar trebui să pierdem patru sau cinci jocuri ca să mai fim ajunși. Îmi felicit echipa. Am dominat și ne-am impus ritmul. Am adus des mingea în jurul careului și este bine că până la urmă am ajuns să înscriem.

ict CSM Reșița - Dan Alexa

Legat de situația jucătorilor…

„ Legat de jucătorii care au avut probleme medicale, Mediop s-a antrenat normal de două zile. Nu am vrut să risc. Mediop este un jucător important pentru noi. Valentin Munteanu s-a antrenat și el în ultimele două zile normal. A intrat la acest meci. Valentin Lazăr face școala de antrenori. A venit joia trecută. Mă bucur că toți cei care au intrat au jucat foarte bine. Mi-e greu să numesc vreun jucător care a jucat slab la acest meci, Ceea ce este foarte bine pentru echipă”, a mai spus Dan Alexa.