Șodâncă: „Trebuie să murim cu adversarul de gât, învingându-l!”

Șodâncă: „Trebuie să murim cu adversarul de gât, învingâdu-l!” Președintele Progresului Ezeriș, Cristian Șodâncă vrea să evite din start evoluțiile echipei din returul campionatului trecut. Vrea atitudine de „gladiatori” de la elevii săi.
Viitorul Şimian – Progresul Ezeriş 3-2 (2-0).
1-0: Fabio Trip (11). 2-0: Fabio Trip (28). 2-1: Sorin Careba (57). 3-1: Fabio Trip (66). 3-2: Derbac (86). Ora: 18:00. Stadion: Municipal (Drobeta Turnu Severin).
Liga 3. Seria 7. Data: 27 august 2022.
Arbitri: Pavel Adelin (Osica de Jos – Olt)- Barbu Florinel (Giurgiu), Cojocaru Ionut (Călăraşi.)
Observator de arbitri: Iliescu Mihai (Craiova).
Delegat de joc FRF: Orbonaş Călin Marius (Ilia – Hunedoara).

Șimian (antrenor Vasile Mănescu): Neacșu – Rupa (61, Iorgulescu), Mondorocu, Dobre (81, Vlad), Enache – Lică, Ciubotariu, Poiană (cpt.) (61, Geangălă), Toader (46, Pîșlea)– Trip (81, Leca), Stoenac.
Pe bancă: Ciută – Drângă, Mătăsăreanu.
Progresul Ezeriș (antrenor Dorian Arbănaș): Birăescu (cpt.) – Mărgan (78, Barbu), N. Popescu, Corneanu (77, Dumitru), Zamfir – M. Călin, Derbac, Cărăușu (58, Ciurea), S. Careba – Rotariu (89, Turău), Popa.
Pe bancă: Ștefan Lungu, Gață, Constantin.
Jocul bun atrage temeri și prudență din partea adversarilor și respect din partea arbitrilor
A fost un meci început bine de cărășeni. Elevii lui Dorian Arbănaș au debutat, în atac, cu o ocazie a lui Popa (9). Apoi gazdele au profitat de greșelile în lanț ale apărării cărășene și au înscris. Prima dată au făcut-o după un atac prelungit pe partea stângă și centrare la bara a doua. Acolo unde Trip a pus latul și a deschis scorul. Peste numai 5 minute cărășenii au solicitat lovitură de la 11 metri atunci când un fundaș gazdă a oprit cu mâna pasa lui Popa către Marius Călin… golul doi a fost o copie la indigo a fazei primului gol. O dovadă n plus că băieții lui Dorian Arbănaș nu învață mai deloc din propriile greșeli. La 0-2 și dupa minutul 30 însă oaspetii ies hotărâți la atac. Au început să domine jocul, iar Șimian a făcut pasul înapoi. Pe contraatac, însă Stoenac a ratat șansa unui 3-0, scor total nemeritat după aspectul jocului. La cabine s-a intrat cu 2-0.
Mitanul secund a început tot cu Progresul Ezeriș în atac.. Iar cum bunul Dumnezeu ține cu cei curajoși, în minutul 57 tânărul Careba a prins un șut senzational de la 25 metri și a băgat Progresul în joc. În continuare, partida a fost dominată tot mai mult de cărășeni dar din păcate pentru ei, fără a avea ocazii foarte mari. Și tot contrar cursului jocului, în minutul 66, Dragomir le-a băgat cartuș pe țeavă amfitrionilor. S-a complicat inutil la marginea careului și gazdele au profitat. A marcat din nou prin Trip, care a realizat un hattrick. Spre lauda lor, oaspetii nu au renunțat la luptă. Au pornit din nou spre poarta apărată de Neacșu, dar suturile lui Popa, Călin și Derbac nu nimeresc plasa porții gazdelor. Totusi, în minutul 85 la o faza prelungită de atac, gazdele au respins atacul progresist până la Ionuț Derbac. Acesta a prins un șut frumos și au făcut ca finalul jocului să fie si mai palpitant. Dupa doar 4 minute Progresul a reușit egalarea la 3, prin Turău. Arbitrul Pavel Adelin a arătat centrul terenului, jucătorii gazdă și-au pus mâinile în cap… numai că sunt salvați nu de clopoțel, ci de fanionul ridicat al asistentului 2 care a semnalizat „ceva” indescifrabil pentru un simplu spectator. Din păcate, scorul a rămas 3-2. S-au mai arătat 4 minute de prelungire… Au urmat alte 4 minute in care oaspeții au atacat cu fundașii in terenul advers… Dar tipic pentru jucătorii Ezerișului în momente de criză, atacurile rămân fără rezultat. Elevii lui Arbănaș au părăsit terenul învinși, după un joc în care meritau și puteau obține mai mult! Când jucătorii tineri din lot vor înțelege că trebuie să joace simplu, eficient și cu determinare, atunci vor apărea și rezultatele. Dacă nu vor învăța nimic din experiența anului trecut, atunci scenariul din campionatul trecut se va repeta. Nu ai voie să le dai adversarilor șansa să te conducă cu 2-0, care mai apoi este greu de remontat. Jucătorii trebuie să înțeleagă că ei trebuie să conducă ostilitățile din teren… Nu adversarii sau să stea la limită la „mila arbitrilor”. Jocul bun atrage temeri și prudență din partea adversarilor și respect din partea arbitrilor. Atitudinea face diferența! Aceasta este rețeta succesului pe teren…
Cristian ȘodâncăCristian Șodâncă: „Astăzi a fost dovada că meciul bun din Cupă nu a fost întâmplător”
Un meci pierdut nemeritat după aspectul jocului, în special din minutul 30 încolo. Cu toate acestea ar trebui să tragem un semnal de alarmă privind atitudinea unor jucători care nu au înteles nici până acum că dacă vrei să păcălești fotbalul, acesta te pedepsește. Nu mai merge și nici nu a mers vreodată teoria cu «las că merge și așa»! Ori tragem toți la aceeasi căruță, ori ne despartim… Trebuie să ne respectăm în primul rând pe noi ca oameni… Apoi echipa asta ți-a oferit șanse să demonstrezi ceva… Și tu jucător tânăr nu arăți mai nimic din ceea ce ar trebui să fie… Jocul a fost unul bun, chiar dacă am primit 3 goluri pe 3 greșeli personale. Unele dintre ele au fost impardonabile. Echipa per ansamblu a arătat dorință și tărie de caracter. A revenit pe tabelă după ce a fost condusă și puteam obține mult mai mult. Am avut șansa egalului, negată de arbitrul asistent 2. Da, este adevărat că a câștigat echipa care a greșit mai puțin până la urmă! Am avut șansele noastre… unele mari, dar neinspirația a făcut să pierdem jocul… Chiar dacă am avut multe momente bune de dominare. Mergem mai departe și câștigăm etapa următoare! Sincer nu o să mai gândesc cu inima și o să tai în carne vie… Sunt locuri vacante pentru jucători și la echipe de liga a IV-a și a V-a, har Domnului! Sau să revină la echipele care i-au aruncat ca pe o măsea stricată și noi i-am luat de buni și le-am oferit o șansă! Vreau atitudine, implicare și rezultate. Să murim cu adversarul de gât, dar să învingem!
Să mai și râdem… Dialoguri … imaginare după foto…

Cristian Șodâncă, exasperat de greșelile interminabile ale proprilor jucători către Lucian Dobre :„Lucian nu-i a bună… Trebuie să fim forța exemplului… Sincer îmi vine să pun elastic la pantaloni… mă mănâncă pielea să intru în teren… Mai slab ca Barbu nu pot juca… Ce zici!? Altfel ne  așteaptă play-outul…”

Lucian Dobre, antrenor Lupac, în replică: „La ce să intri tu pe teren?! Poate peste arbitrii când greșesec… Da, la mine nu-i problemă… Aplic schema cocostârcul… Intru acum și joc într-un picior și în șlapi și tot le dau clasă la toți… La tine îi marea problemă… Eu zic să te abții. Tu poți juca eventual doar în poartă. Dar din ce simt eu, mai mult o să fi cu gura pe ei…  Dar în poartă ai soluții… Acolo cheț îi Birăescu. Tema cu forța exemplului paseaz-o discret cu latul lui Arbănaș. Are mai multă experiență și … valoare în teren… Tu stai pe acte… Eeeee… Dacă continuam noi atunci din iarnă la Ezeriș… Nu m-ai ascultat… Acum aveam deja doi ani de fotbal spectacol…”
Cristian Șodâncă având ultimul cuvânt… „Da, măi ce să-și povestesc… fotbalul bilingv extraterestru… care nu-l înțeleg nici „croații”… Intră tu repede în teren, că nu te văd bine… Eu unul le tot le spun jucătorilor, vorba cântecului.. „Jaga, Jaga… haideți să nu jucăm iar degeaba”…! Dar degeaba le vorbesc că trec șansele pe lângă noi ca la ruleta rusească, ceva de speriat…”