Lupac și-a luat revanșa la olteni. Manu vrea victorie și la Cărbunești: „Așa se spune în Italia, după două victorii în deplasare urmează și a treia!”

Voința Lupac este la a patra victorie consecutivă și ocupă poziția a 7-a în clasamentul seriei a 7-a cu 16 puncte acumulate.

FCU Craiova FC 2 – Voinţa Lupac 3-5 (1-2)
Au marcat: Ionuț Zanfir (6, 55, 62), respectiv Alexandru Avramovici (14), Marian Musteța (27), Alexandru Giurică (49), Loren Stoia (78), Sorinel Jinga (84).
Voința Lupac (antrenor Gheorghe Manu): Mereu – Banac (63, Stoia), Săndescu, Giurică, Marius Musteța – Ivașcu (84, Tudor), Danci (cpt.) – Marian Musteța – Jinga ((84, Abel Ursu), Avramovici (71, Dalea), Gabriel Ursu (63, Canea).
Pe bancă: Păsule – Ștefan Lungu.
Partida dintre FCU 1948 Craiova 2 și AFC Voința Lupac s-a încheiat cu victoria croaților! Echipa pregătită de Manu Mircea și-a luat revanșa, după ce oltenii în meciul din tur s-au impus cu scorul de 3-1. Lupac a ajuns la patru victorii consecutive!
Voința s-a impus și în această etapă grație grație celor cinci goluri marcate satelitului Craiovei.
Ca de obicei, în stilul caracteristic, antrenorul Gheorghe Manu a făcut o radiografie pertinentă a partidei. „Meciul cu Craiova 2 a fost unul de la agonie la extaz. O arată asta și scorul final, dar și evoluția acestuia. Am început meciul de la 0-1. Am făcut practic un cadou adversarilor pe construcția noastră. Alexandru Giurică, fundașul nostru central, a trimis o minge în centru și astfel am primit primul gol încă din minutul 6. Apoi, am început să intrăm în joc, să combinăm, să avem încredere în forțele noastre. Am reușit astfel să egalăm prin Avramovici.
Am reușit să preluăm și conducerea prin Marian Musteța. Am mai ratat încă două sau trei oportunități de a marca în sfârșitul primei reprize. Am intrat la pauză în avantaj cu 2-1. Imediat de la startul reprizei a doua, Giurică a făcut 3-1 pentru noi. Am avut jocul la discreția noastră, dar am primit două goluri și am fost egalați. Am ratat ocazii prin Musteța. Am fost un pic și dominați la scorul de 3-3. Am făcut imediat câteva modificări.
L-am introdus pe Stoia în dreapta, pe Canea în centru, iar cu Jinga am jucat mai sus. Chiar am fost inspirat, deoarece i-am zis lui Stoia la intrarea în teren că o să marcheze și așa a fost. Am condus cu 4-3 prin golul lui Stoia, iar prin reușita lui Manu Jinga am dus scorul la 5-3 în favoarea noastră.
Cum am declarat și după meciul cu Jiul Petroșani, am mers la Craiova să luăm punct sau puncte și pot spune că am rămas, în continuare, pe val. Sperăm că și la Cărbunești să obținem un rezultat pozitiv. Asta pentru că așa cum se spune în Italia, după două victorii în deplasare urmează și a treia!”