Liga a IV-a: Magica și Anina, urmărire ca în filmele de acțiune

Liga a IV-a: Magica și Anina, urmărire ca in filmele de acțiune. În acest weekend s-au disputat etapele a 13-a din liga a 4-a și etapa a 15-a din liga a V-a AJF Caraș-Severin. În Liga a 4-a, primele două clasate, ACS Magica Caransebeș și CSO Anina continuă cursa de urmărire pentru titlul județean. În liga a V-a, am consemnat evoluția bună a celor de la Foresta Lăpușnicu Mare care s-a impus acasă în fața liderului cu 4-3.
Liga a IV-a. Etapa a 13-a
ACS MUNDO REȘIȚA – AS RECOLTA RAFNIC 1-1
Cristian Chitucea (68) – Ifca (80)
ACS 2017 SLATINA-TIMIȘ – CSO ANINA 2-3
Mitru din 11 metri (51), Neagu (62) – L. Străin 2 (4 și 10), Gruia (34)
CS OȚELU ROȘU – CS MOLDOVA NOUĂ 3-1
Diacu (30), Ștefan Alexandru (71), Nistoran (autogol) (90+2) – Roger Țuțulan (45+1)
ACS RAPID BUCHIN – CS ORAVIȚA 4-2
G. Vlad (12), Enache (53), Marițescu (62), I. Dragomir (76) – Traian Covaci 2 (8 și 38).
AS FORESTA ARMENIŞ – ACS MAGICA BALTA CARANSEBEȘ 0-4
Stoichescu 2, Nedelcia, Anghel Gianin
ACS NERA BOZOVICI – AS BANATUL OCNA DE FIER 4-0
Țoțu (41), Costescu (56 din 11 metri), Simion (61 din 11 metri), Beloescu (83).

Liga a IV-a

Etapa viitoare, a 14-a (2-3 aprilie).

CSO AninaACS Mundo Reșița. CS Moldova Nouă – ACS 2017 Slatina Timiș. CS Oravița – CS Oțelu Roșu. ACS Magica Balta Caransebeș – ACS Rapid Buchin. ACS Nera Bozovici – AS Foresta Armeniş. AS Banatul Ocna de Fier – AS Recolta Rafnic.

Mundo – Recolta Rafnic

Amfitrionii au început parida curajos cu trei seniori titulari Cristian Chitucea, Marius Puiu și Marius Roșu. Meciul a fost unul specific unei remize albe, cu toate că junii lui Mundo au trimis balonul de patru ori în barele porții croaților. Ghinionistul de serviciu a fost Puiu Marius cu două „bare” la activ (38 – șutul de la 20 de metri a lovit bara transversală și 84 – lovitura de cap din cornerul executat de Stanciu a întâlnit bara porții oaspeților). Darian Dobrescu a scăpat singur înspre poarta adversă (min. 49), dar șutul său a lovit bara din dreapta a echipei din Rafnic. Pe final de joc (87), șutul lui Stanciu a lovit bara transversală la scorul de 1-1. Golurile partidei au aparținut celor două branduri ale echipelor, Cristian Chitucea (68), respectiv Gheorghe Ifca (80).

Liga a IV-a

Slatina Timiș – Anina.

Oaspeții lui Ioan Badea (antrenor Anina) s-au impus la Slatina Timiș, acolo unde puține echipe câștigă. Au fost două reprize diametral opuse. Oaspeții au deschis scorul rapid prin dubla lui Liviu Străin și din minutul 10 conduceau practic cu 2-0! Până la pauză a urmat și reușița lui Vlăduț Gruia și echipa lui Ioan Badea conducea cu un sec 3-0 la pauză. „A fost un meci greu, așa cum era de așteptat. Fotbaliștii noștri au câștigat cu 3-2. Felicit toți jucătorii pentru victorie și dăruire! Mulțumim galeriei „Peluza Sud” și tuturor celor care ne-au însoțit în aceasta deplasare și ne-au încurajat pe toată durata partidei”, a precizat Ioan Badea.

Oțelu Roșu – Moldova Nouă

O partidă care cândva era un derbi al marilor orgolii în lupta pentru liga a III-a. Elevii lui Ioan Marcu (Oțelu-Roșu) s-au impus după ce la pauză a fost scorul egal 1-1. Au marcat primii oțelarii prin Diacu (30). Liderul echipei de pe clisura Dunării a egalat în minutele de prelungire ale primului mitan. După pauză, oțelarii au punctat din nou prin Ștefan Alexandru (71) și l-au obligat pe Cosmin Nistoran (90+2) să greșească și să înscrie în propria poartă.

Bozovici vs. Ocna de Fier.

Almăjenii s-au impus la scor, dar au beneficiat și de două lovituri de pedeapsă dictate de centralul Cosmin Corocan. Costescu (56) și Simion Ilia (61) au transformat cele două lovituri de pedeapsă. Pe final de joc, George Beloescu (83) a închis tabela într-un joc al marilor orgolii.

Cinstea lui Lucian Voica

Rezultatele ligii a V-a, etapa a 15-a (27 martie): A.S. Intersport Măureni – A.C.S. Ciclova Română 5-2. A.S. Prolaz Karasevo – A.C.S. Comorîşte 7-0. A.S. Vointa Răcăşdia – A.S. Croaţia Clocotici 6-1. C.S. Foresta Lăpușnicu Mare – A.C.S. 1955 Minerul Dognecea 4-3. F.C. Nera Bogodinț – A.S. Voinţa Şoşdea 3-2. C.S. Narcisa Zerveşti – C.S.C. Voința 1922 Vrani 2-4. A.S. Minerul Ruschiţa – A.C.S. Șoimii Gherteniș 9-0.

Liga a IV-a

Ruschița.

La câteva ore după disputarea partidei de la Ruschița, Gheorghe Tomin (Șoimii Gherteniș) a prezentat public un eveniment care denotă caracterul lui Lucian Voica, delegatul echipei gazdă. „Am făcut deplasarea la Ruschița și am pierdut cu scorul de 9-0. Tot respectul pentru echipa gazdă. După meci a existat o ședință cu jucătorii. Președintele nostru, Alexandru Bosioc a uitat de brățara pe care o poartă mereu ca un talisman la el. De fapt mi-a dat-o mie să o păstrez. După cearta aia de după meci, nu am sesizat că brățara s-a pierdut. La plecare, când am ajuns la Caransebeș, Alex mi-a cerut brățara. Ia-o de unde nu-i… Am sunat la băiatul acela de la Ruschița,  Lucian Voica care s-a dovedit un băiat de excepție. A plecat glonț la stadion, nu a contat că este duminică… A găsit brățara picată pe jos. Nici nu a vrut să audă să ne întoarcem înapoi. S-a oferit să trimită brățara prin intermediari sau chiar prin colegii noștrii de la AJF. Șoimii Gherteniș salută gestul de omenie a lui Lucian Voica”, a spus Gheorghe Tomin.