Liga a IV-a AJF Caraș-Severin. Radiografia etapei a 8-a

Liga a IV-a AJF Caraș-Severin. Radiografia etapei a 8-a. Aceasta a fost una prolifică cu 41 de goluri marcate.

Rezultatele etapei a 8 -a
Nera Bozovici – Oravița    1-0
A marcat: Lazăr Borozan (min. 34)

Voința Șoșdea – Mundo Reșița 4-0

Au marcat: Popa (min. 41), Prigorean (min. 83), Căldăraș (min. 89), Florin Chichere (min 90+3)
Minerul Dognecea – Oțelu Roșu 18-1
Au marcat: Dumitru Hariton (min. 47, 78 și 80), Ciopraga (min. 10, 20 și 26), Boboc Denis (min. 3 și 35), Vizitiu Mihai (min. 68 și 90+1), Rusnac (min. 73 și 78), Moisa (min. 6), Iacobescu (min. 44- autogol), Krispin (min. 88), Beniamin Vasile (min. 60), Drugărin (min. 88) – Denis Harnata (min. 25)
Viitorul Armeniș 2023 – Narciza Zervești   2-0
Florin Boeriu (min. 18), Cosmin Vlad (min. 85)
Bistra Glimboca – Nera Bogodinț   3-3
Caia (min. 75, 83 și 90+3) – Hrudei (min. 22), Pisoi (min. 61), Marcu (min. 62).
Moldova Nouă – Magica Balta Caransebeș   0-7
Megheleș (min. 33, 52 și 57), Dovlete (min. 9 și 60), Marius Frenț (min. 16), Birtea (min. 75 din 11 metri).

Anina – Slatina Timiș  1-1
Au marcat: Crăciun (min. 59) – Neagu (min. 64).

Etapa viitoare a 9- a, 28-29 octombrie 2023
Slatina Timiș – Minerul Dognecea; Magica Balta Caransebeș – Anina; Nera Bogodinț – Moldova Nouă; Narciza Zervești – Bistra Glimboca; Mundo Reșița – Viitorul Armeniș 2023; Oravița – Voința Șoșdea și Oțelu Roșu – Nera Bozovici.

CLASAMENTUL Liga a IV-a AJF Caraș-Severin după etapa a 8-a.

Sursa video: TV Online Caransebes
* Nera Bozovici a urcat pe locul doi după ce Anina și Slatina Timiș s-au anihilat reciproc. Chiar dacă a avut o victorie limită grație golului lui Lazăr Borozan (34), conducătorul almăjenilor George Beloescu a făcut un anunț prin care echipa Nera Bozovici își anunță ascensiunea prin schimbarea de obiectiv. „Vreau să termin turul pe locul I și în retur să fiu încoronat campion al Ligii a 4-a Caraș-Severin 2023-2024! Mă bazez pe echipa mea, dar și pe faptul că echipele din frunte să se încurce între ele!”
*  Anina și Slatina-Timiș și-au împărțit punctele frățește la unu în mitanul secund. Ioan Badea, antrenorul gazdelor a punctat: „Din păcate nu am reușit să câștigăm in fața campioanei, Slatina Timiș! Cu toate că fotbaliștii noștri au avut o primă repriză foarte bună cu ratări rarisime, dacă era 4-0 la pauză nu era mult. Prima repriză s-a încheiat fără goluri! Păcat de multele ratări care ne-au privat de o victorie foarte importantă, mai ales că etapa viitoare jucăm la liderul campionatului, Magica Caransebeș! Felicitări ambelor echipe pentru jocul prestat!”

* Partida de la Șoșdea a fost una în care nou promovata a obținut o victorie lejeră, dar mult mai greu decât o arată scorul. Atacantul Popa a deschis scorul pe final de primă repriză (41), iar diferența a fost asigurată pe final după minutul 83. De remarcat și schimbările făcute de tandemul de tehnicieni Apostol – Costescu făcute la pauză când au intrat Chera și Căldăraș, iar mai apoi Tomoioagă și Pîrvu.

*  Partida de la Glimboca a avut nerv și o evoluție nerecomandată cardiacilor. Oaspeții au condus cu 3-0 în minutul 62. A venit recitalul lui Alexandru Caia (Glimboca) care a egalat situația la 3 dintr-un hattrick realizat în ultimul sfert de oră de joc.
* Armeniș a punctat o nouă victorie acasă, de data aceasta fiind vorba de cea în fața celor de la Narcisa  Zervești. Elevii lui Ion Bica și-au asigurat victoria grație reușitelor lui Boieriu Florin (18) și Vlad Cosmin (85) pe debut respectiv final de meci.