Liga a 3-a: Istoria debutului Voinței Lupac și al remizei albe de la Gilort

Campionatul ligii a 3-a s-a reluat ieri și trei dintre echipele cărășene au reprezentat județul Banatului de Munte în seria a 7-a. Este vorba despre debutanta AFC Voința Lupac care a jucat acasă cu CSM Deva, consacrata deja ACS Progresul Ezeriș care a făcut o remiză albă la Gilortul Târgu Cărbunești și CSM Reșița care s-a impus în deplasare la Aurul Brad.
Remiză albă … cu șapte bare de la Târgu Cărbunești

Partida de la Cărbunești a oferit un fotbal în care echipele au jucat deschis, cu ritm alert. Inedit este faptul că nu s-a marcat nici un gol, mingea nu a vrut să intre în poartă, dar a lovit de șapte ori barele porților stadionului Cristinel Răducan. Amfitrionii se laudă cu patru bare prin Avrămescu, Viespe, Filip și Mărgan (deviere). Pentru Ezeriș au trimis balonul în transversală Kawagoe și Marian Musteța de două ori.LigaÎn minutele de prelungire elevii lui Dorian Arbănaș au șutat în două rânduri la câțiva centimetri de bara din stânga porții lui Beaujon, prin Marius Călin (90+1) și Hrudei (90+5).
Progresul Ezeriș (antrenor Dorian Arbănaș): Birăescu (cpt) – Dalea, Popescu, Marius Musteța, Mărgan – Kawagoe, Derbac, Musteța (89′ Străin), Rotariu (78′ Călin) – Hrudei, Arjocan (74′ Dumitru).
Pe bancă: Spînu – Dragomir.
Cartonașe galbene: Musteța Marian, N. Popescu.

Liga

Cristian Șodâncă: „A fost un meci de infarct. Cel mai frumos 0-0!”

Președintele echipei din Ezeriș, Cristian Șodâncă,  a făcut o radiografie a partidei de debut din acest campionat: „A fost un joc foarte greu, asa cum ne așteptăm. Gazdele au avut mai multă prospețime și au încercat sa joace cu mingi lungi,pe contraatac. Au avut câteva ocazii foarte bune. Noi la rândul nostru am avut ocaziile noastre mari, printre care și trei bare și în prelungiri cu ultimele picături de energie am ratat două ocazii rarisime prin Călin și Hrudei, scăpați pe contraatac în superioritate numerică. Am avut ocazii prin Nicu Popescu, Dalea, Derbac, Marian Musteța și Tawagoe. Chiar dacă ne doream din suflet să venim cu toate punctele, putem spune ca a fost cel mai frumos 0-0. Am avut ocaziile noastre, gazdele ocaziile lor. Putea câștiga oricine, dar rezultatul este echitabil. La fel de ușor putea să fie 3-3 sau 4-4. Felicitări băieților noștrii pentru dăruire, atitudine și determinare! Experiența acumulată anul trecut începe să se vadă. Nu mai facem greșeli majore! Mai avem nevoie de încredere și rezultatele bune aduc încredere.”

Liga

Lupac a debutat cu un eșec…dar nu disperă

Partida de debut în liga a 3-a a Voinței Lupac nu a decurs așa cum și-a dorit echipa pregătită de Boșco Vișatovici. Croații au avut în față un adversar cu renume, CSM Deva. Hunedorenii sunt pregătiți de către fostul internațional Ștefan Nanu. Spre lauda lor, croații au jucat fotbal și au început partida în trombă. În primele minute ale partidei, Lupac chiar a dominat jocul și au avut ocazii prin Dan Ovidiu (3) și Avramovici (7). Deva a dat și ea o replică bună la un meci în care se părea că se îndreaptă spre un rezultat de egalitate. Oaspeții au deschis scorul după o lovitură liberă de la 30 de metri lateral stânga, în urma unei centrări în careu și Iordache a deviat imparabil cu capul la colțul lung. A urmat ocazia monumentală a lui Circa care a reluat defectuos din 2 metri și echipele au intrat la cabină cu avantaj minim pentru oaspeți. Imediat după pauză, Lupac a revenit cu jocul elaborat, dar tot devenii au fost cei care au marcat … Și tot după o lovitură liberă de pe partea stângă de la 35 de metri. Diferența față de primul gol a fost că prima centrare a fost respinsă de Petruț și au urmat un șir de șuturi și respingeri reciproce. Într-un final, Țoiu a înscris cu un șut din careu de la 10 metri printr-o pădure de picioare. Golul trei al echipei lui Ștefan Nanu a venit practic în finalul partidei la o fază generată de o „copilărie” a portarului Petruț. Acesta a ieșit hazardat la limita careului mare la o minge aruncată în atac de Deva și oaspeții au scos … penalti. Alexandru Doboș a înscris cu un șut cu fentă în stânga porții apărate de căpitanul croaților.

Liga 3

Marian Zuza: „Diferența a făcut-o fazele fize”

Președintele echipei croate, Marian Zuza a făcut un istoric obiectiv al partidei de la Lupac: „Putem spune că noi am elaborat mai bine jocul, însă fazele fixe au fost mai bine tratate de către Deva. Aici s-a făcut și diferența. Practic Deva ne-a învins din două lovituri libere și un penalti pe final de joc. Alte faze de gol nu a mai avut cei de la Deva, dar au marcat când a trebuit. Este clar că Deva va fi o echipă care se va bate la promovare. Noi am avut mai multe faze decât ei, dar nu le-am fructificat. Am debutat primii cu faze de gol, am avut șansa revenirii de la 0-1, prin cea mai mare ocazie a noastră din meci. Am ratat însă prin Circa, din fața porții și în repriza a doua adversarii au inscris din nou. Golul trei din penalti primit în minutul 90 a fost practic un bonus la o altă greșeală personală. Nici nu mai conta scorul dacă este 0-2 sau 0-3! Istoria meciului era deja scrisă până la aceea fază! Păcat că nu am reușit un debut așa cum ne-am dorit! Asta ne întărește în schimb pentru meciurile următoare. Trebuie să valorificăm faptul că următorul joc îl avem tot acasă cu Gilortul Târgu Cărbunești.”