CSM Reșița și-a continuat marșul triumfal. Dan Alexa nu permite nici o „mică relaxare” la echipă

CSM Reșița s-a impus cu scorul de 3-0 în Valea Domanului și este la 12 puncte ecart de locul doi, CSM Deva. Ross-nerii și-au asigurat de bune etape calificarea în play-off de pe primul loc. Este încununarea unui an de muncă foarte reușit. Antrenorul Dan Alexa vrea însă maxim de situație și la nivelul evoluției constant bune a jucătorilor pe toată durata partidei.  Rezultatul bun de pe teren trebuie să vină de la sine.
Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița – CS Gilortul Târgu Cărbuneşti 3-0 (2-0)

Data: 19 martie 2022. Ora: 15:00. Stadion: Mircea Chivu (Reşiţa)
Arbitri: Gaitin Claudiu – Gherman Alexandru, Talpoș Marius (toți din Timișoara).
Observator de arbitri: Nicoară Marius (Băile Herculane)
Delegat de joc FRF: Paraschiv Dumitru (Drobeta Turnu Severin).

Au marcat: 1-0: V. LAZĂR (16); 2-0: MEDIOP (29); 3-0: VASLUIAN (52).

CSM Reșița: Micu – Bărboianu (64, Sima), Ardei, Manolache (64, Dudea) V. Munteanu – Cioinac, Vasluian, Jorza- Drăghiceanu (77, Negru) – Mediop (cpt.) (46, Breșneni), Lazăr (64, Aboubakar).
Pe bancă: Zimmermann – Fota, Cristea, Mura.
Golurile.

CSM Reșița a deschis scorul rapid după un atac prelungit cu Valentin Munteanu pe flancul stâng. Fundașul ofensiv reșițean a centrat perfect în centrul careului. La finalizare a fost Valentin Lazăr care a înscris cu un șut din săritură în vinclu din dreapta portarului oaspeților.
Golul doi i-a avut protagoniști pe Valentin Munteanu și Mediop. Cei doi au anihilat defensiva gorjeană printr-un „un-doi” de efect. Valentin Munteanu a trimis balonul la rădăcina barei din dreapta portarului Constantinescu. Balonul a ricoșat la bara a doua chiar la … Vali Munteanu. Acesta a retrimis balonul în gura porții pentru Mediop care a înscris simplu cu un șut sec.

Rossonerii au închis tabela în mitanul secund după un atac pe flancul stâng inițiat de Valentin Munteanu. La finalizare a fost Vasluian, care  a înscris cu un șut de la 8 metri la colțul lung al porții gorjene.

CSM Reșița a dominat autoritar partida

Partida dintre liderul autoritar al seriei și ocupanta penultimului loc a decurs așa cum era firesc și normal. Dream teamul creat de Dan Alexa a controlat partida cap-coadă și după 29 minute de joc conducea cu deja cu 2-0. Jucătorii rossonerii au fost încurajați mereu de Guardia Ultra și au mutat ostilitățile în terenul gorjenilor. Partida etapei a 17-a din Valea Domanului a avut și un play-maker, pe Valentin Munteanu care a fost omniprezent atât pe faza defensivă, cât mai ales pe atacul reșițean.
CSM ReșițaEl a „arat” tot terenul, a avut trei assisturi la golurile reșițene și cu o bară. De altfel, golul doi este creația lui fiind autorul moral al reușitei lui „Remy” Mediop.

Antrenorul Dan Alexa nu admite nici o relaxare în jocul rossonerilor. Indiferent de scor!

Dan Alexa s-a dovedit același lider exigent care nu le permite elevilor săi nici o relaxare indiferent de scorul din teren. În mitanul secund, Reșița nu a schimbat registrul tactic, dar le-a permis oaspeților de la Gilortul Târgu Cărbunești să iasă mai insistent la joc. Practic, relaxarea rosso-nerilor le-a dat curaj oaspeților, iar acest lucru este de neconceput pentru creatorul „Reșiței moderne” în fotbal. Gorjenii au avut câteva două șuturi sănătoase de la distanță, mai ales prin Gîlcescu, care l-au încălzit pe portarul Micu, mereu la post. Scorul a fost unul de neprezentare la „mărimea mică” a lui contribuind și ratările monumentale ale lui Mediop (35) și Aboubacar. Totul la un meci în care CSM Reșița a fost din nou vioara întâi.

Dan Alexa: „Am avut momente bune în prima repriză, momente mai puțin bune în repriza a doua.

Este o victorie importantă care ne menține la 12 puncte de Deva. Am avut momente bune în prima repriză, momente mai puțin bune în repriza a doua. în mare parte pentru ceea ce s-a întâmplat în repriza secundă sunt nemulțumit. Până la urmă avem o victorie la trei goluri și am mai fi putut înscrie alte trei-patru. Începe de fapt play-off-ul… Pentru că Pandurii este o echipă play-off chiar dată mai are de disputat o etapă de disputat în sistemul regulat. Mai este o de jucat ultima etapă din campionat și după săptămâna viitoare noi o să începem play-offul. La Mediop sperăm să nu fie vorba de o accidentare gravă, o să vedem despre ceea ce este vorba. La Rimovecz am preferat să joace mâine (nr. duminică) la Ineu pentru că este vorba de un meci foarte important pentru juniorii noștri. „Rimo” are nevoie de 90 de minute jucate, de jocuri. Este un jucător în care eu cred foarte mult și o să-l mai vedeți pe teren” – Dan Alexa, antrenorul principal al CSM Reșița.

CSM Reșița. Dan Alexa cerut de selfie de conducerea Gilortului!
CSM Reșița. Dan Alexa cerut la selfie de conducerea Gilortului!