CSM Reșița a debutat cu o victorie în amicale!

CSM Reșița se regăsește în perioada de pregătire de la arena proprie, începută pe 10 ianuarie 2022. Astăzi, elevii lui Dan Alexa au susținut și primul amical al perioadei de pregătire. Adversara a fost echipa timișeană, CS Phoenix Buziaș, la care evoluează și cărășeanul Filimon Brian.

Rosso-nerii s-au impus cu scorul de 4-0 (3-0). Au marcat: Vasluian, Drăghiceanu, Mediop și Aboubakar.CSM Reșița

CSM Reșița: Micu – Bărboianu, Rimovecz, Sima – Vasluian, Cioinac, Jorza, Drăghiceanu, Fota – Negru, Mediop.
În repriza a doua au evoluat: Zimmerman (Mereu) – Dudea, Rimovecz, Manolache – Ciubotaru, Breșneni, Jorza, Velcotă, Vali Munteanu – Aboubakar, Mura. Cei trei portari au evoluat fiecare câte 30 de minute.

Dan Alexa: „A fost un joc așa cum sunt primele jocuri de pregătire”

„A fost un prim joc de pregătire. M-a interesat ca această perioadă de două săptămâni de pregătire să o închidem cu un joc amical. Am încercat să dau minute tuturor. Din păcate, unii jucători au avut parte de accidentări. Ardei și Cristea nu au putut evolua astăzi din acest motiv. În situația aceasta, unii jucători au jucat 90 de minute ceea ce nu este normal pentru un joc de pregătire. Mă refer aici la Rimovecz și la Jorza. Una peste alta a fost un amical bun, cu o echipă bună care s-a întărit. O echipă care este o pretendentă la promovare în liga a 3-a. O echipă pe care o cunosc foarte bine. A fost un joc așa cum sunt primele jocuri de pregătire, cu lipsă de ritm, cu luarea deciziilor greșite… Până la urmă este important că ne-am făcut un antrenament și am ieșit sănătoși din acest joc”, a declarat Dan Alexa la finalul amicalului.

Partida a fost arbitrată de Claudiu Gogu – Bogdan Boșka și Adrian Enache (toți din Reșița).

foto articol: Sorin Mihancea (captură video)