Trică-Balaci înscrisă un hattrick mai … Mereu în poarta croaților!

Voința Lupac – Universitatea 2 Craiova 1-5 (0-2).
Au marcat pentru cărășeni: Danci (52, din 11 metri). Pentru craioveni au marcat: Neață (29), Trică (38, 74 și 77). Rădulescu (69).
Voința Lupac (antrenor Adrian Enășescu): Mereu – Plută, Banac (46, Marius Musteța), Săndescu, Giurică (85, Dalea), Stoia – Canea (90+2, Podină), Danci (cpt.), Ivașcu – Avramovici (80, Olariu), Jinga.
Universitatea Craiova 2 (antrenor Corneliu Papură): Goga – Nițuică, Tomasec, Mendy, Ene (46, Rădulescu)- Sala, Cîrpici (71, Tomșa), Domnu – Neață, Trică-Balaci, Dan (58, Bana).
Pe bancă: Glodean – Brășfăleanu, Vancea G., Vancea A.
Voința Lupac a debutat cu un eșec usturător acasă în fața elevilor lui Corneliu Papură. Scorul este prea dur față de modul cum au decurs ostilitățile în teren. Istoria partidei s-a scris practic după minutul 69 odată cu golul lui Rădulescu. Un gol important a fost și primul marcat de atacantul oltean Atanas Trică Balaci (n. 2004) cu un șut pe jos din afara careului mare care l-a surprins pe portarul Mereu. Diferența s-a făcut practic prin prestația între buturi ale celor doi portari, doi goalkeeperi juniori, Paul Mereu (n. 2005) și Goga Matei (n. 2006).

Golul amfitrionilor a venit din lovitură de pedeapsă la un fault în careu a lui Tomasec asupra lui Jinga. Căpitanul Cristi Danci a înscris cu un șut în stânga portarului plecat pe colț opus.

Ar fi de remarcat evoluția curajoasă a lui Patrick Canea și Mario Ivașcu, care au avut ruperi de ritm și au depus o mare risipă de energie asemeni „consacraților” Jinga și Giurică. De remarcat și faptul că elevii lui Adrian Enășescu au avut o bară la scorul de 1-2, după o acțiune în care croații au luat cu asalt careul porții lui Goga prin Avramovici, Giurică (care a trimis balonul în bară) și Ivașcu. În loc de 2-2, a urmat pauza de hidratare și mai apoi golul lui Rădulescu care a turnat plumb în picioarele și moralul cărășenilor.

Adrian Enășescu: „Evident că nu am anticipat așa debutul nostru în campionat. Este o victorie meritată a Universității Craiova pe fondul unui început mai timorat al nostru. În prima repriză, Craiova a avut o viteză în plus față de noi la construcția și cu jucători foarte rapizi pe benzi. Au reușit să ne pună probleme mari și să marcheze cele două goluri la care pot spune că, din păcate, am contribuit și noi din plin. Am revenit după pauză, am echilibrat jocul și am marcat prin Cristi Danci. Am pus presiune constant pe echipa oaspete și am menținut un ritm foarte bun până în minutul 73.
Un gol care ne-a tăiat din aripi. Am jucat cartea atacului pentru a scoate mai mult din acest joc. Am vrut să egalăm, dar din păcate, finalul de joc nu ne-a ajutat. La golul 4 al lor am avut și ghinion. Mingea dintr-un clinci a ajuns la Trică care a marcat fără șă-și dea seama cum se spiuna pn fotbal. Rămânem cu satisfacția că a fost o partidă viu disputată în compania unei echipe foarte bune. Rămâne să ne analizăm mai bine jocul, să vedem unde am greșit, să remediem erorile, iar în etapa viitoare să recuperăm punctele pierdute acasă. După rezultatele înregistrate este evident că suntem într-o serie echilibrată cu echipe foarte bune, cu echipe care investesc și care fac interesant acest campionat, unul mult-mult mai puternic decât cel precedent.”