Prefectul Cristian Gâfu, în onor la Tricolor!
![Prefectul Cristian Gâfu, în onor la Tricolor!](https://www.gazetadecarasseverin.ro/wp-content/uploads/2020/07/onor-la-tricolor.jpeg)
Ziua Imnului Naţional al României, simbol al unităţii Revoluţiei Române de la 1848 este sărbătorită an de an la 29 iulie, dată la care, în anul 1848, „Deşteaptă-te române!” a fost cântat pentru prima dată oficial, în Parcul Zăvoi din Râmnicu Vâlcea.
Cu acest prilej, în organizarea Instituției Prefectului – Județului Caraș-Severin și a Garnizoanei Reșița, s-a desfășurat astăzi în incinta Inspectoratului de Jandarmi Județean Caraș-Severin, un ceremonial militar.
La ceremonia au fost prezenți, prefectul județului Cristian Gâfu și viceprimarul municipiului Reșița, Adrian Dacica.
Imnul de stat al României a fost intonat de sergent major Amar Panduru, absolvent al conservatorului din Craiova și acompaniat la nai de Alina Gorun, absolventă a conservatorului și membră a Ansamblului „Maria Tănase” din Craiova.
Cu această ocazie a fost citit și Ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române privind imputernicirea în funcția de adjunct al inspectorului șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Caraș-Severin, a domnului locotenent-colonel David Constantin Năsturel.
„În contextul actual al distanțării sociale, evenimentul pe care în anii anteriori îl desfășuram în mijlocul cetățenilor, a fost organizat de această dată într-un cadru restrâns, dar nu mai puțin lipsit de emoție și însemnătate”, a precizat plutonier adjutant, Marius Săndulescu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Județean Caraș-Severin.
FLORIN ȘTIUBE