Lupac a punctat la impresia artistică cu Ghiroda. Golurile le-au dat însă elevii lui Sorin Bălu!

Elevii lui Gheorghe Manu și-au dorit să-și ia o revanșă în fața liderului seriei, mai ales după scorul categoric din tur, un categoric 5-1. La Lupac, a fost o partidă de angajament, în care elevii lui Gheorghe Manu au trebuit sp recunoască eficiența la finalizare a timișenilor lui Sorin Bălu.

AFC Voința Lupac CSC Ghiroda 0-2 (0-2).
Liga a 3-a, seria 7-a. Etapa a 18-a. Au marcat: 0-1: Trandu (53); 0-2: Jichici (77).
AFC Voința Lupac (antrenor Mircea Manu): Randelovic – Marian Musteța (58, Militaru), E. Tudor, Banac (65, Circa), Stoia – Mihaly, Săndescu – Marius Musteța (58, Vădrariu), Ivașcu (35, Balint), Burcea – Avramovici (65, Cristodulo). Pe bancă: Păsule-Busuioc, Canea, Dalea, Giurică. Cartonașe galbene: Balint (46), Eduard (66), Cristodulo (79).

Așa s-au înscris golurile…
0-1: Elevii lui Sorin Bălu au executat scurt prin Hecsko un aut de pe partea stângă direcția lor de atac, din zona mediană a echipei croate. Balonul a revenit la același Hecsko care a centrat în zona centrală a careului croat până la Trandu, care a profitat de ezitarea fundașilor centrali croați și a trimis mingea pe jos în stânga portarului sârb ieșit în întâmpinare.
0-2: Golul care a securizat victoria liderului seriei a 7-a a venit în urma unui contraatac pornit de pe flancul stâng din zona careului mare timișean. La finalizare a fost Jichici care a înscris simplu cu o deviere de la bara a doua.
La finalul jocului, Mircea Manu ne-a declarat: „Am întâlnit Giroda un adversar incomod, așa cum anticipasem! Ne-am făcut destul de bine temele cum se spune, am reușit sa i închidem foarte bine 55 de minute! Știam că sunt foarte periculoși atât în culoarele laterale cât și în culoarul median! Pot spune că am avut o prima repriză reușită chiar foarte bună. Dacă reușeam să înscriem la ocazia clară de gol a lui Marian Musteța care din 6 metri lovește bara și mingea iasă afară… din păcate se termina 0-0 prima repriză!
După pauza intrăm din nou bine în meci reușim să-i închidem din nou chiar să-i surprindem acolo în spatele blocului lor defensiv însă în minutul 55 o nesincronizare în zona fundașilor noștri centrali și prin experiența lui Trandu ne vedem conduși 1-0. Încercam să schimbăm acolo în ofensivă pentru a aduce forțe proaspete, dar știți și dumneavoastră cum e când alergi să egalezi neglijezi un pic apărarea.
Spatiile sunt mai mari și suntem expuși mai mult. Așa vine și cel de al 2-lea gol pe o tranziție foarte bună a Ghirodei și ne vedem înfrânți cu 0-2. După cum am declarat anterior Ghiroda este o echipa imprevizibilă cu jucători de calitate superioara care pot face diferența într un meci. Sper să ne facem mai bine temele în play-out și să reușim să atingem obiectivul propus acela de a câștiga play-outul.”

sursa foto: CSC Ghiroda (facebook)