Lupac a făcut un joc bun la Petroșani, dar s-a întors cu traista goală!

În etapa a 4-a a ligii a treia, singura reprezentantă a Banatului de Munte în liga a treia, Voința Lupac, a fost învinsă de liderul seriei, Jiul Petroșani, cu 2-0.
Jiul Petroșani – Voința Lupac 2 – 0 (1 – 0)
Au marcat: Dănăilă (37), Ferhaoui (86).
Liga 3, Seria 7. Data: 16 septembrie 2023. Ora: 17:00. Stadion: Petre Libardi (Petroşani – Hunedoara).
Arbitri: Iviniș Darius Florin (Zlatna – Alba) – Cozma Alexandru (Târgu Mureş), Cherteș Cristian Marius (Târgu Mureş).
Observatori de arbitri: Țiții Lucian (Sibiu).
Delegat de joc FRF: Lupșa Ion (Timişoara).
Jiul Petroșani (antrenor Flavius Boroncoi): M. Popescu – Jurcuț, Paliu, Stancu, Lovas – R. Sandu (83 Ciubotariu), Iftimie – Ferhaoui, Gaspar (62 June), Dănăilă (67 Marincat) – Velici (83 Istrate).
AFC Voința Lupac (antrenor Adrian Enășescu): Mereu – Banac, Săndescu, Giurică, Stoia – Banac, Canea (58, Ivașcu), Danci (cpt.) – Jinga, Marius Musteța (67, Kawagoe) – Abel Ursu (58, Gabriel Ursu, 78, Eduard Tudor), Avramovici (78, Olariu).
Cartonașe galbene: Canea (24), Danci (45+2 și 51), Mereu (64), Jinga (75).
Antrenorul oaspeților, Adrian Enășescu, a făcut o radiografie pertinentă a partidei disputate la Petroșani.
A fost un joc împotriva liderului seriei și pe care l-am început bine. Ne-am creat trei șanse de a marca în prima repriză, dar din păcate la o fază fixă la o nesincronizare a noastră am primit primul gol al meciului. Am încercat să egalăm până la pauză, dar nu am reușit acest lucru. În repriza a doua din minutul 50 am rămas din păcate în 10 oameni.
Căpitanul Danci a primit al doilea cartonaș galben foarte ușor la centrul terenului și jocul a devenit mult mai greu pentru noi. A fost și o presiune mare pusă de echipa Jiul Petroșani și suporteri. A fost normal să fie așa pentru că erau echipa de pe primul loc.
Am răspuns cu trei schimbări, ne-am creat trei ocazii monumentale prin Kawagoe și două prin Avramovici. A fost momentul nostru pentru că dacă am fi marcat cu siguranță nu mai pierdeam meciul. În încercarea noastră de a egala, am primit gol pe final de meci. Chiar și la 0-2, am revenit în joc. Am crezut până la final în șansa noastră și îi felicit pe băieți pentru asta, pentru modul cum au evoluat, mai ales în repriza a doua când eram în inferioritate numerică!
Au fost foarte determinați, dornici de a nu pierde acest joc. Din păcate, chiar și atunci când joci bine și-ți dorești foarte mult poți să pierzi meciul, așa cum s-a întâmplat cu noi la Petroșani. Cred că avem forță, capacitate de a ne crea ocazii. Pe acest fond, trebuie să câștigăm jocul următor de acasă, fără doar și poate…”