La Anina au început lucrările de modernizare ale iluminatului public… Peste 1260 de lămpi de iluminat LED vor face nopțile mai frumoase în orașul Banatului Montan
![La Anina au început lucrările de modernizare ale iluminatului public… Peste 1260 de lămpi de iluminat LED vor face nopțile mai frumoase în orașul Banatului Montan](https://www.gazetadecarasseverin.ro/wp-content/uploads/2023/04/WhatsApp-Image-2023-03-31-at-13.34.03-e1680365093887.jpeg)
La Anina au început lucrările de modernizare ale iluminatului public… Peste 1260 de lămpi de iluminat LED vor face nopțile mai frumoase în orașul Banatului Montan.
Au început lucrările de modernizare a iluminatului public din Anina, prin proiectul „ MODERNIZARE ILUMINAT PUBLIC STRADAL IN ORAȘUL ANINA”.
Viceprimarul cu atribuții de primar, Daniel Danu ne-a vorbit despre stadiul proiectului modernizării iluminatului public stradal: „Proiectul este finanțat prin fonduri nerambursabile. Face parte din Programul derulat de Administrația Fondului pentru Mediu. În conformitate cu contractul de lucrări încheiat cu societatea URBIOLED SRL a început montarea celor 1260 lămpi de iluminat LED, în locul celor existente. Valoarea proiectului este de 1.483.695 lei.
Citește și: La Anina se lucrează la modernizarea iluminatului public
Scopul proiectului este reducerea consumului de energie anual cu aproximativ 76 %, prin utilizarea de lămpi inteligente programabile în funcție de timp și locație, cu un sistem de telegestiune pe puncte noi de aprindere cu diming. Pentru noi e un pas mare înainte faptul că o să avem o cheltuială mult mai mică. Și ceea ce este mai important. Odată cu implementarea acestui proiect se vor elimina întreruperile de curent care ne-au dat până acum tuturor atâtea bătăi de cap. Specialiştii în domeniu ne-au precizat și faptul că aceste noi corpurile de iluminat vor funcţiona în sistem inteligent. Își vor schimba intensitatea în funcţie de lumină“.
foto: Primaria Anina