Înfrângere pentru ACS Progresul Ezeriș

Înfrângere pentru ACS Progresul Ezeriș. În această după amiază pe Stadionul Cristinel Răducanu din Târgul Cărbunești, în prima etapă a sezonului echipa cărășană a înfruntat echipa Gilortul din localitate.

Pe o vreme câinească, echipa noastă s-a întrecut în gafe de nepermis pentru nivelul Ligii a III a, suferind a unsprezecea înfrângere din acest sezon. Jocul a început în nota de dominare a echipei din Ezeriș, dar din păcate gafele din apărare au turnat plumb în picioarele jucătorilor oaspeți.
Minutul 13, asistăm la deschiderea scorului după o pasă greșită a nou venitului Brathwaite interceptată de către atacantul echipei gazdă Gâlcescu. Urmată de intercepția lui Zamfir care  dorind sa îndepărteze pericolul, a trimis balonul în stâlpul din dreapta porții lui Birăescu de unde a revenit la mijlocașul echipei gazde, Dănăricu care a îndeplinit o simplă formalitate marcând cu poarta goală.

Minutul 45, oaspeții trimit din nou mingea către propria poartă, practic un nou cadou pentru echipa gazdă. Atacantul Ionuț Gâlcescu interceptează și-l execută pe Birăescu pentru 2 -0. Care de altfel a fost și scorul pauzei.
Minutul 52, după un corner de pe stânga executat de către Ciutică, fundașul central al echipei gazdă, Leonard Gheorghe nemarcat în careul mic se înalță și trimite cu capul pentru un neverosimil 3-0.
Finalul jocului a găsit echipa ACS Progresul Ezeriș în căutarea golului de onoare, iar echipa gazdă a marșat pe cartea contraatacului.

Gilortul: Oprița – Marica, Gheorghe, Marina, Bărănescu – Oprișa, Avrămescu (cpt) – Săulescu, Dănăricu, Ciutică – Gîlcescu.
Rezerve: Iuțalîm – Calotă, Căldăraru, Lazăr, Dogaru, Siewe, Istudor, Bucur, Pobirci.
Antrenori: Mario Găman, Dan Staicu.
Progresul: Birăescu (cpt)– Mărgan, Cărăușu, Brathwaite, Veca – Careba, Cărăușu, Rotariu, Cîrlugea – Geangălă, Piquionne.
Rezerve: Varga – I. Lungu, Șt. Lungu, Crețu, Dumitru, Musa, Berbentea, Corneanu.
Antrenor: Gheorghe Manu.
Arbitri: Dan-Ștefan Buzărnescu (Craiova), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea) și Marian-Silviu Iordache (Râmnicu Vâlcea).
Observator de arbitri: Luis Moisescu (Drobeta Turnu-Severin).
Delegat de joc: Bogdan-Mihai Pâncu (Craiova).