Eșec la debut pentru rosoneri, dar nu vor retrograda! Adrian Mihalcea o spune cu subiect și predicat!

CSM Reșița a ratat startul la redebutul ligii a 2-a, fiind învinsă la limită în Valea Domanului prin reușita căpitanului Unirii Slobozia, Constantin Toma (61) din lovitură liberă.
La conferința de presă de după meci s-au pus pe tapet toate aspectele partidei. Antrenorul Adrian Mihalcea a sosit primul și singur la conferința de presă de după meci, fiind extrem de grăbit să pornească către casă.
Înainte de a începe practic conferința, Adrian Mihalcea a pus o întrebare retorică făcând un remember al reîntâlnirii cu rosonerii în Valea Domanului. „Sincer să fiu mi-a fost teamă de acest meci. Pentru mine Reșița înseamnă jucători foarte buni și arțăgoși. Stadionul să fie plin ochi, așa cum am întâlnit ca jucător cu Dinamo. A fost lume la stadion și suporteri adevărați, nu spun nu, dar chiar m-am mirat pentru că m-am așteptat să fie stadionul plin. Trăim alte vremuri.”
Lucrurile s-au schimbat în bine pentru Reșița și asta în viziunea lui Adrian Mihalcea. Exact antrenorul care acum doi ani și-a salvat echipa de la retrogradare în detrimentul Reșiței. Dacă este să facem o comparație cu declarația dată de Claudiu Niculescu acum doi ani tot în Valea Domanului, atunci Reșița este pe drumul cel bun. Atunci, Claudiu Niculescu a spus la conferința de presă de pe teren, cu câteva etape de finalul play-outului, că „Fără supărare, Reșița va retrograda. Luați-o logic… nu are cine să pice altcineva!”.  Șugubățul antrenorul mehedințean a spus aceste lucruri după ce a cerut ca reprezentanții presei să treacă reportofoanele pe „off- record”. Practic, Niculescu a sugerat tacit că Reșița a fost băgată și la „morișca echipelor dâmbovițene” motivate de prietenia cu Slobozia, dar și de distanța foarte mare de parcurs în Banat.”
De data aceasta, colegul lui Niculescu din atacul lui Dinamo București, Adrian Mihalcea a fost mult mai sigur și direct: „După cum a fost în prima etapă, Reșița nu va retrograda!” Să aibe gura aurită, pentu că pentru prima parte a proiectului lucrurile sunt în grafic.

Referitor la meciul disputat, antrenorul Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea a punctat: „Mă bucură această victorie. Mă bucură aceste trei puncte. Sincer, m-a speriat evoluția Reșiței din perioada de pregătire. Am avut ocazia să văd două amicale. Pot spune că a arătat extraordinar de bine. Mi-a fost teamă de acest meci. Mi-am propus să nu pierd la Reșița. După prima repriză m-aș fi mulțumit cu egalul. Repriza a doua ne-a aparținut în totalitate. S-a văzut experiența Ligii 2 pentru noi. Calitatea individuală a jucătorilor mei în repriza a doua și-a spus cuvântul. M-a surprins Reșița cu echipa de start. Trebuie să fiu cinstit, Reșița este o echipă bună, mai ales după jocul din prima repriză. Am avut și noroc și contează enorm de mult acest aspect.”

Antrenorul ialomițean a punctat și alte aspecte legate de partida din Valea Domanului: „După cum a arătat în prima etapă, Reșița nu va retrograda. Mă bucur că am reușit să câștigăm, dar după a doua parte a jocului, scorul trebuia să fie mult mai mare. Chiar dacă s-a jucat pe o căldură infernală. Pot să spun că sunt mulțumit de joc. Băieții au făcut un efort remarcabil și îi felicit pentru victorie. Ekollo, cel care a fost eliminat, a intrat foarte bine în joc, dar a avut o altercație prostească cu arbitrul. Cu siguranță că va plăti, la fel cum are primă de joc, în același fel va fi amendat pentru cartonașul roșu primit.
Adrian Mihalcea a vorbit apoi despre echipa orașului natal, Slobozia: „Avem la Slobozia o stabilitate financiară și drept urmare am reușit să atragem jucători buni. Nu putem oferi salarii de 5-6 mii de euro, dar avem o liniște în jurul echipei din punct de vedere financiar. Forța grupului contează la noi. De asemenea, contează să ai și jucători de Liga 2 în echipă. Îmi doresc ca jucătorii să pună capul în contră, vreau să am câini în teren, deoarece acesta este stilul meu de a antrena. Nu sunt un antrenor care se bazează pe posesie.”

Antrenorul Călin Cheregi a punctat la rându-i: „Am debutat din păcate cu un rezultat nefavorabil. Până la primirea golului am avut o evoluție bună și pe această cale vreau să-mi felicit jucătorii. Băieții au respectat indicațiile tactice, dar din păcate, n-am reușit să fructificăm ocaziile pe care le-am avut în prima repriză. Din păcate, acesta este fotbalul. La primul șut pe poartă al oaspeților, care și acela a fost deviat, s-a făcut 1-0 pentru adversar. Cred că primirea golului a fost un șoc emoțional. Pentru unii jucători și s-a simțit și presiunea. Trebuie să ne adunăm și să mergem mai departe.
Este abia prima etapă și cred că după cum am arătat în prima repriză avem potențial să reușim să adunăm puncte. Nu s-a pus problema de o cădere fizică, ci faptul că Slobozia a introdus în teren jucători cu experiență a făcut ca direcția jocului din prima repriză să fie schimbată. Slobozia este obișnuită cu Liga 2 și pot spune că am fost surprins în mică măsură de sistemul de joc abordat de adversari. Eram sigur că va juca 4-2-3-1 sau 4-4-2 și 99% am identificat primul 11. Drept urmare, în prima repriză, Slobozia nu a fost deloc peste Reșița. Este adevărat că în unele momente s-a văzut experiența superioară a jucătorilor din echipa adversă. Mai ales după marcarea golului, Slobozia a știu să gestioneze bine momentul.”

Antrenorul Reșiței a rămas serios afectat de faza golului primit de către Reșița. Jucătorii rosoneri au făcut erori în lanț, fiind păcăliți prea ușor de oaspeți. Dacă așezarea zidului cu încadrarea mingii ușor deplasată lateral dreapta poate fi considerată momeală dată executantului, cei patru băieți din zid s-au lăsat foarte ușor păcăliți de faptul că Ionuț Coadă a sărit peste minge. Zidul s-a spart foarte ușor. Jucătorii s-au întors și cu spatele la balon, iar Toma a trimis balonul în poartă în dreapta portarului și cu șansă după o deviere nefericită din Ciprian Rus.

Eșec la debut

„Imaginea pe care o am în minte este una clară la faza golului, zidul nostru a fost spart și fix pe acolo mingea a fost deviată în poartă. Sunt convins că dacă nu am fi primit acel gol, meciul se ducea undeva înspre o remiză. Orice greșeală poate decide un rezultat, mai ales în genul acesta de meciuri echilibrate.”
„După prima repriză sunt mulțumit de toți jucătorii și n-am ce să le reproșez. Probabil, în repriza a doua, trebuia să fim mai agresivi și să jucăm mai sus. I-am simțit aproape pe spectatori, chiar și după primirea golului și le mulțumesc pentru susținere! Este abia prima etapă și cred că, după cum am arătat în prima repriză, avem potențial să reușim să adunăm puncte. Sunt convins că vom veni cu un rezultat bun de la Piatra Neamț.”