CSM Reșița, la (re)debut în liga a 2: „Repriză albă, repriză neagră!”

CSM Reșița a pierdut cu AFC Unirea 04 Slobozia, meciul de debut care a contat pentru etapa I a Ligii 2!

Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița – AFC Unirea 04 Slobozia 0-1 (0-0)
A marcat: Toma (61).
Liga 2, Liga 2 – Sezon Regular. Data: 05 august 2023. Ora: 11:00. Stadion: Mircea Chivu (Reşiţa). Spectatori: 2000.
Arbitri: Vadana Sorin (Cluj-Napoca) – Corb Ioan Alexandru (Satu Mare), Bojan Cosmin (Târgu Mureş). Rezervă: Lăstun Mihail Sebastian (Râmnicu Vâlcea ).
Observator de arbitri: Moisescu Luis (Drobeta Turnu Severin).
Delegat de joc FRF: Malac Romeo (Timişoara).
CSM Reșița (antrenor Călin Cheregi): M. Contra – Szijj, Dudea (26, Sabău), Răuță, Fota (71, Godwin) – Ionuț Popescu, Ionuț Cristea (62, Velcotă) – Gomboș, Drăghiceanu (cpt.), Al. Negru (71, Rimovecz) – Ciprian Rus (62, Chera).
Pe bancă: Ionuț Rus – Domil, Dolghi, Cega.
Cartonașe galbene: Dudea (16), Cheregi (34), I. Popescu (60), Răuță (90+5).

Unirea Slobozia (antrenor Adrian Mihalcea): Denis Rusu – Aioanei (90+4, Dorobanțu), Pospelov, I. Dinu, ConstantinToma (cpt.) – Pacionel (46, Serges), Cojocari (68, Ibrian), Coadă – Atanase (46, Zukanovic), Afalna (82, Bîrnoi), Vlăsceanu.
Pe bancă: Georgescu – Lemnaru, M. Șandru, Milotin.
Cartonașe galbene: Vlăsceanu (66), Serges (83), Ibrian (90), Serges (90+1).
Cartonaș roșu: Serges (90+1, cumul de două cartonașe galbene).

CSM Reșița a început partida curajos, cu mult entuziasm și spirit ofensiv. Prima ocazie clară de gol a venit în debutul partidei, chiar din minutul 3. După o acțiune pe flancul stâng, Drăghiceanu l-a lansat cu o pasă filtrantă pe Negru. Acesta a centrat perfect la bara a doua pentru Gomboș, care a deviat până la Ciprian Rus în careul mic. Din păcate, ex-arădeanul a trimis cu capul peste poartă din poziție favorabilă. A urmat ocazia din minutul 13.  După o acțiune solitară, Bogdan Szijj a trimis un șut de la 20 de metri pe lângă stâlpul din dreapta al porții apărate de Rusu.
CSM Reșița a reușit să deschidă scorul în minutul 21, după o acțiune pe flancul stâng și pasa filtrantă a lui Drăghiceanu pentru Ciprian Rus. Acesta a înscris cu un șut pe jos de la colțul careului mic lateral stânga. Arbitrul asistent Cosmin Bojan a anulat golul pe motiv de ofsaid în momentul preluării pasei de către Ciprian Rus.

Peste numai trei minute, după un atac prelungit, Drăghiceanu a ajuns singur cu portarul Rusu, însă l-a luat la țintă pe goalkepeerul oaspeților.
A fost momentul care l-a scos din sărite pe antrenorul Adrian Mihalcea. Acesta le-a adresat un mesaj providențial propriilor elevi: ”Treziți-vă…!” Reșița era pe val…
În minutul 27, Gomboș s-a distrat cu căpitanul oaspeților pe flancul drept. Juniorul reșițean l-a ”întors” față-verso de două ori pe veteranul oaspeților,  dar șutul centrare în fața porții nu a adus decât un corner.
În minutul 32, după o pasă neglijență cu capul a lui Negru către Fota, Atanase a recuperat balonul la 25 de metri lateral dreapta și a trimis din alergare un șut pe care l-a atins discret în careu pe Afalna, dar arbitrul a dictat eronat corner pentru Slobozia.
În minutul 35, după o lovitură liberă de pe flancul stâng, Cristea a trimis înalt în careu la a doua bară, de unde Popescu a reluat din alunecare și a trimis balonul în bară.
În minutul 37, Negru a fost oprit prin fault la 25 de metri de către Aioanei, dar lovitura liberă directă nu și-a atins ținta vizată, vinclu din partea dreaptă a portarului.
În minutul 41, Slobozia a încercat o acțiune ofensivă pe flancul stâng, dar Afalna a trimis mult peste poartă din colțul careului mic, după ce portarul Mario Contra a ieșit bine în întâmpinare.
În minutul 45, Drăghiceanu a executat o lovitură liberă pe poartă de la 19 metri lateral dreapta, dar portarul Rus a boxat balonul din plonjon mingea trimisă la semiînălțime la prima bară.
Pauza meciului a fost un sfetnic pentru oaspeți. Adrian Mihalcea a sesizat faptul că are probleme pe flancul drept și i-a schimbat pe Atanase și Pacionel cu Serges și Zukanovic. Unirea a insistat mai mult în ofensivă și treptat a impus și ritmul partidei. Ușor, ușor, apar oportunități bune ale oaspeților în special pe flancul drept al rosonerilor. Ocazii imediate au avut Coadă (49, cu capul din colțul careului mic) și Zukanovic (50, șut în plasa laterală). În minutul 58, Constantin Toma a primit o pasă pe poziție viitoare pe flancul stâng, a urmat centrarea în careul mic, de unde Contra, inspirat, a câștigat duelul aerian cu Cojocari. Au fost destul semnale că Slobozia a identificat punctele slabe ale rosonerilor și lucrurile au devenit diametral opuse față de primul mitan.

Peste numai două minute avea să vină și reușita slobozenilor. În minutul 61, Slobozia a primit o lovitură liberă la 22 metri lateral dreapta după intervenția discutabilă a lui Popescu asupra lui Serges, jucătorul reșițean primind și cartonașul galben. Coadă a simulat executarea loviturii libere, dar a trecut în viteză peste balon. Zidul reșițean s-a „spart”, iar căpitanul Constantin Toma a executat la semiînălțime la colțul lung, balonul fiind deviat de zid cu pământul în poarta lui Contra.

CSM Reșița, la

Călin Cheregi a răspuns cu o dublă schimbare, prin introducerea în teren a lui Velcotă și Chera, dar în minutul 65, tot oaspeții au ratat de puțin majorarea scorului, după șutul violent în transversală a lui Vlăsceanu din mjlocul careului mare.
CSM Reșița a confirmat repriza neagră prin faptul că nu a ieșit cu mingea la picior, iar mult mai titrata Unirea Slobozia a condus ostilitățile. Cojocari a trimis periculos un șut din careu ușor lateral dreapta, dar Contra a fost la post (77) și a respins în corner printr-o robinsonadă de efect.
Antrenorul reșițean i-a trimis în teren pe Godwin și Rimovecz, dar o altă ocazie mare îi aparține lui Coadă care a trimis cu capul din careu. Contra a respins până la Vlăsceanu aflat în ofsaid lângă bara din dreapta portarului.
În minutul 83, Serges a primit primul cartonaș galben pentru fault la Gomboș în apropierea mijlocului terenului.
Primarul Ioan Popa a fost prezent la meci
După executarea unei lovituri libere directe pe flancul stâng în favoarea CSM-ului Reșița din apropierea careului mare, Serges (90+1) i-a reproșat arbitrului că a fost ținut în careu și l-a bruscat pe arbitru când oficialul a dus mâna la buzunar. A urmat al doilea cartonaș galben și implicit eliminarea lui Malolo Serges!
Până la finalul jocului nu s-a mai întâmplat nimic deosebit. CSM Reșița a părăsit terenul învinsă după ce a făcut două reprize diametral opuse la redebutul în liga a 2-a.

Revanșa promisă de rosoneri va veni la Ceahlăul Piatra Neamț, în etapa a II-a. Partida de la Pietricica se va disputa duminică, 13 august, de la ora 12. Până atunci, CSM Reșița are meci de Cupa României miercuri, 9 august 2023, ora 17,30.