CSM Reșița a învins-o pe „Ripi” în Valea Domanului

CSM Reșița și-a luat rămas de suporteri în ultima etapă programată în acest an chiar în Valea Domanului, acolo unde rosso-nerii lui Alin Minteuan a întâlnit-o pe Ripensia Timișoara în cadrul etapei a 15-a.

Înaintea partidei cele două echipe bănățene erau vecine de clasament, Reșița ocupa locul 17 cu 15 puncte agonisite din 13 meciuri disputate, în timp ce „Ripi” avea doar 10 partide jucate din motive de „covid” , în care a adunat totuți același număr de puncte ca și CSM, diferența făcând-o golaverajul (12-19 pentru Ripensia comparativ cu 7-16 al Reșiței).

CSM REȘIȚA – RIPENSIA TIMIȘOARA 2-0 (2-0)

5 decembrie, ora 11:00, Stadion: ”Mircea Chivu” (Reşiţa – Caraş Severin);

Au marcat: 1-0: Astafei (13); 2-0: Breșneni (40).

Arbitru: Mircea Ardelean (Arad) – Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) și Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu); Rezervă: Alexandru Dan Gornic (Arad);

Observatori: Ştefan Szilaghi (Satu Mare) și Cristian Petrean (Hunedoara).

CSM Reșița (antrenor Alin Minteuan): Cobrea – Szijj, Dudea (cpt.) (26, D. Ciobanu) , Dumitraș, L. Acka – Dat (69, Chera), Breșneni (87, Boboc), Danci – Laur. Rus, Astafei (87, Brînzan), Ad. Ilie.

Pe bancă: Zimmermann –, Rașoveanu, N. Popescu, Matulevicius, Mihaly.

Cartonașe galbene: Dat, Danci.

Ripensia Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): Șt. Dobre – Burdeț (58, Neagu), Lalic, Rogac (58, Ene), Fridrich – Val. Macrițchii, T. Călin (cpt.) – Vasluian (87, Maric), Stoi (75, Urvanțev), Vl. Tudorache (58, Popovici) – Sokovic

Pe bancă: Păduraru – Țieranu, Golda, Gladun.

CSM Reșița a controlat jocul, mai ales că a reușit să înscrie ambele goluri ale partidei în prima repriză, primul chiar destul de repede, după 13 minute de joc.

În urma unui atac prelungit al Reșiței, Laurențiu Buș a trimis o centrare înaltă în careu de pe flancul drept, iar Astafei a reluat cu capul de la 10 metri, zona primei bare, în colțul lung al porții apărate de Dobre. În minutul 26 s-a accidentat căpitanul Reșiței, Dudea, care a fost înlocuit cu  Daniel Ciobanu, iar banderola de căpitan a fost preluată de Laurențiu Breșneni.

Golul doi al victoriei reșițene, a venit pe finalul primei reprize în urma unei faze fixe, după o lovitură liberă de pe flancul drept din zona careului mare, executată de către Dat, care a trimis tare în careu, jos la prima bară, în gura porții, iar Breșneni a deviat mingea în poartă din fața lui Dobre!

Un meci terminat cu o victorie firească și binemeritată a elevilor lui Alin Minteuan, care au demonstrat că sunt pe drumul cel bun al relansării echipei.