Călin Cheregi: „Cred cu tărie că vom merge la Șoimii ca să scoatem puncte”

Călin Cheregi și-a condus elevii către o nouă victorie, una chiar importantă în economia clasamentului etapei. Asta pentru că tot în etapa a 8-a, echipele de pe locurile 2 și 3, Ghiroda și Lipova s-au întâlnit cu o zi mai înainte pe terenul Emilian Pavel din Ghiroda. Cul arădenii erau la un ecart de două puncte de timișeni, „astrele” s-au așezat ăn ascendemt pentru … Reșița. Echipa lui „Știli” Abrudean s-a impus cu 2- 0 la Ghiroda… Reșița, spre binele ei, trebuia să învingă doar lanterna roșie, a doua zi… Ceea ce s-a și întâmplat…
CSM Reșița – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-0 (1-0).
A marcat: Drăghiceanu (8).
Liga a 3-a, seria 7. Sâmbătă, 05.11.2022. ora 14:00. Stadion „Mircea Chivu” din Reșița.
Arbitri: Norbert Kemeneș – Radu Despa (ambii din Baia Mare), Cristian Mureșan (Cavnic – Maramureş).
Observator de arbitri: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin).
Delegat de joc FRF: Sergiu Găman (Târgu Jiu).
CSM Reșița (antrenor Călin Cheregi): Zimmermann (cpt.) (46, Căpățână) – Bărboianu, Ardei (46, Erhard), Rimovecz, Fota – Velcotă, I. Popescu – Mihaly (46, Gomboș), Drăghiceanu (79, Breșneni), Chera – Gakou (59, Avramovici).
Cermei (antrenor Cristian Todea): Zamfir – Cleuța, Clipotă (50, P. Varga), E. Pascu, Deta – Lazăr, D. Salka – Piț (65, Mateucă), Vlad (65, M. Salka), Gruiescu – Novac (65, Șimăndan).

Mihaly

Așa s-a marcat unicul gol al partidei…
1-0: Drăghiceanu a executat o lovitură liberă de la 23 de metri lateral dreapta în careul mic, pe jos. Mingea s-a scurs printr-o pădure de picioare la colțul lung, cu toată opoziția lui Pașcu care a și „bărbierit” mingea în drumul ei către gol…
Călin Cheregi
CSM Reșița a avut o prestație sigură în fața „lanternei roșie”, Cermei. A fost o partidă interesantă, în care elevii lui Cristian Todea au dat o replică bună rosonerilor. În prima repriză, Reșița putea să majoreze diferența prin Rimovecz (11), Aboubacar de trei ori (13, 25 și 33) și Drăghiceanu (45). Călin Cheregi a făcut trei schimbări la pauză. Au intrat portarul Căpățână, iar în câmp, Gomboș și Erhard. Oaspeții au echilibrat jocul, au avut și o ocazie bună prin Pascu (48). De remarcat că arădenii au avut și două goluri anulate pe motiv de ofsaid (66) la Varga și Gruescu (90+1). O alertă că în fotbal trebuie să-ți faci din timp o diferență confortabilă când ai ocazia … Pentru că fotbalul, greșeala așteaptă și un egal chiar nu ar fi arătat realitatea per ansamblu din teren.

Călin Cheregi: „ Eram convins de faptul că nu o să fie deloc ușor”
„După meciul cu Cermei cele mai importante sunt punctele pe care le-am câștigat. Eram convins de faptul că nu o să fie deloc ușor. Am suferit pe alocuri. Păcat că nu am fructificat în prima repriză ocaziile avute. Ușor-ușor, meciul a devenit echilibrat. Nici o secundă nu s-a pus sub semnul întrebării victoria noastră. Sunt trei puncte care ne dau moral pentru meciul care urmează. Lipova a bătut la Ghiroda… Este o serie în care fiecare poate bate pe oricare. Cred cu tărie că vom merge la Șoimii ca să scoatem puncte”.