Adrian Neagu: „Returul?! Va fi un meci de luptă. Sperăm să câștigăm la Slatina-Timiș de o manieră în care să ne asigure calificarea în liga a treia!”

La finalul partidei tur pentru promovarea în liga a 3-a dintre echipele CSO Turceni și ACS 2017 Slatina-Timiș am stat de vorbă cu antrenorii principali ai ambelor formații. Echipa gazdă, CSO Turceni,  a câștigat partida tur la limită cu 1-0, grație golului marcat de Unguru (10) din lovitură de pedeapsă.
Viorel Cojocaru este extrem de precaut în declarații, însă nu și-a putut ascunde gândul că va merge la victorie și în partida retur de la Slatina-Timiș.

„Cum a fost partida tur?”
„A fost o partidă destul de grea pe un teren destul de bun. Ne-am fi dorit să luăm o opțiune bună pentru calificare încă din meciul tur. Dar la momentul acesta atât am putut. Sperăm ca meciul următor să-l tratăm ca atare și să avem câștig de cauză.
Considerați că după victoria cu 1-0 echipa din Turceni este favorită?
„Niciodată nu am spus lucrul acesta, că echipa din Turceni ar fi favorită. Șansele sunt 50% la 50%. Acum tin să cred că acum pot să lansez că sunt 60 cu 40 % după victoria de acasă, dar asta numai dacă la ziua meciului atingem o formă mai bună decât cea de astăzi. Sper să putem câștiga și să promovăm în liga a treia!”
Ce ar fi de remarcat vizavi de echipa pregătită de dumneavoastră?
„Nu ar fi de remarcat ceva deosebit, ci doar faptul că ar fi trebuit să fim mai lucizi acolo în fața porții. Puteam să tranșăm, să facem un 2-0. ca să putem aborda altfel meciul din retur. Peste toate astea mă bucur că nu am primit gol, că am avut o apărare destul de bună. Am fost destul de compacți. Să sperăm ca din viitoare etapă să tranșăm mai ferm meciul și să obținem o nouă victorie.
Câteva cuvinde despre ACS 2017 Slatina-Timiș?!
Vorbim de un adversar destul de bun, aprig și arțăgos. Singura problemă este că le-au lipsit ocaziile de gol. Sper ca la următorul meci să aibe cât mai puține ocazii de gol… dacă se poate nici una (se amuză)!”
Adi-Neagu-1024x576
Adrian Neagu a răspuns la rându-i la întrebările publicației noastre…
Cum a fost partida cu CSO Turceni?
„Pot să spun că a fost un meci foarte greu, așa cum ne-am așteptat. Echipa din Turceni a avut avantajul terenului propriu, dar este o echipă foarte bună per ansamblu, cu jucători foarte experimentați. Au condus ostilitățile. A venit penaltiul foarte repede în minutul 10 sau 15 nici nu mai știu, dar au reușit să deschidă scorul foarte repede. Cred că asta a făcut diferența, după care a fost o repriză o repriză a doua … echilibrată. Bineînțeles că noi nu am ieșit la atac, nu am vrut să ne expunem, știind că avem returul la noi acasă. Am pierdut într-adevăr cu 1-0, dar cred că această luptă de baraj nu este jucată. Avem șansa noastră în retur. Sper că o să reușim să remontăm acest scor și să ne calificăm în Liga a III-a.
Bun… Asta am lămurit-o.. Cum ați aprecia evoluția propriilor jucători?
„Eu cred că jucătorii noștrii s-au autodepășit, au făcut un joc bun, în a doua repriză pot spune. În prima repriză au intrat un pic timorați, poate și pentru că pentru mulți dintre ei acesta a fost primul meci de baraj din viața lor – iar acest lucru și-a pus cuvântul. Nu au reușit să se monteze decât în a doua repriză.
Pe cine ați remarca în mod deosebit? Mi-a plăcut foarte mult schimbarea prin intrarea lui Cojocariu. Un junior folosit pe flancul drept… Pe acolo au încercat Turceniul să facă câteva șarje, dar au găsit la post un junior Cojocariu foarte motivat…
Așa este… Alex Cojocariu a intrat la pauză și a intrat foarte bine. Este un tânăr jucător promițător – dar, toată echipa cum am spus, s-a autodepășit. Au făcut cu toţii eforturi foarte mari. Eu cred că au dat tot ceea ce a fost mai buni din ei.
Cum vezi meciul retur?
„Returul?! … La fel… Va fi un meci de luptă. Jucăm pe terenul propriu, care cred că o să ne avantajeze pe noi. Terenul de la Slatina-Timiș are dimensiuni mult mai accesibile pentru noi, pentru condiția noastră fizică. Sperăm să câștigăm la Slatina-Timiș de o manieră care să ne asigure calificarea în liga a treia!”
Vă dorim mult succes și să vă încununați barajul cu o promovare în liga a treia!