ACS 2017 Slatina-Timiș a rămas cu laurii de campioni județeni!

ACS 2017 Slatina-Timiș a rămas  cu laurii de campioni județeni!
ACS 2017 Slatina-Timiș a fost echipa revelație a campionatului AJF Caraș-Severin ediția 2022-2023, obținând primul titlu de campioni Liga a IV-a din istoria clubului. Sâmbătă, slătinenii lui Adrian Neagu și Gheorghe Roma au încercat să obțină promovarea în liga a 3-a la Slatina-Timiș, prin „răsturnarea” scorului de 0-1 din partida tur de la CSO Turceni.

ACS 2017 Slatina Timiș

ACS 2017 Slatina Timiş – CSO Turceni 1-1 (1-0)
Baraj Liga 3, Baraj Liga 3.Data: 2023-06-24. Ora: 17:30.
Stadion: Crivina (Slatina-Timiş). Spectatori: 800
Arbitri: Bădărău Raul Sebastian (Hunedoara) – Boncz Gabriel (Făgăraş – Braşov) și Nagy Daniel (Mediaş – Sibiu).
Observator de arbitri: Șovre Octavian (Satu – Mare).
Delegat de joc FRF: Oglindoiu Florin (Drobeta Turnu Severin).
Au marcat: 0-1: Sorea (7); 1-1 Neagu (73). Partida tur de la Turceni s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru gorjeni.
ACS 2017 Slatina Timiș (antrenor Adrian Neagu): Copocean – Roberto Avram (72, Tîrnă), Zaharia Isac, Ov. Bălan, Konoz – Cojocariu (46, Nicoară), Ivanici (cpt.), Marițescu, Mitru – Lințu (46, R. Covăsală), Neagu Adrian.
Cartonașe galbene: Roberto Avram (2), Neagu (45+2), Ov. Bălan (69), Copocean (90+2).
Cartonaș roșu: Marițescu (23).
CSO Turceni (antrenor Viorel Cojocaru): Ion Popescu – Tudorache (cpt.), Dăianu, Dolcescu, Olteanu – Ionuț Vasile, Mainerici (69, Zabulică), Scurtu (83, Bușe), Marian Gîlceavă – Unguru (69, Mihai Șchiopu), Sorea.
Cartonașe galbene: Sorea (21), Dolcescu (47), Sorea (55), Scurtu (80), Șchiopu (85), Trică (90+4), Dăianu (90+5), Trică (90+6).
Cartonașe roșii: Olteanu (23), Sorea (55, cumul de două cartonașe galbene); Trică (90+6, cumul de două cartonașe galbene).

Așa s-au înscris golurile…
0-1. Oaspeți au deschis scorul după o cursă solitară a lui Tudorache pornită din terenul propriu și finalizată cu un șut pe jos în dreapta portarului Copocean. Acesta a respins balonul în lateral, la bara de doua, până la Sorea care atent a împins balonul în poartă cu toată opoziția portarului amfitrion.
1-1: Golul egalizator al slătinenilor a venit după un atac prelungit pe flancul drept, avându-i ca protagoniști pe Ovidiu Bălan, Târna și Ivanici. Acesta din urmă i-a pasat lui Adrian Neagu în zona careului mic lateral dreapta. Golul de onoare a venit din gheata eroului local, Adrian Neagu care a finalizat cu un șut pe jos la colțul lung.

Amfitrionii au pregătit toată săptămâna arena proprie „Crivina” din Slatina Timiș pentru a fi o adevărată „farmacie”. Meritul principal îl are administrația publică locală a comunei Slatina-Timiș în frunte cu primarul Gheorghe Roma și viceprimarul Vasile Dragomir.

Înaintea partidei, Adrian Neagu, liderul echipei din Slatina Timiș, a fost premiat de către AJF Caraș-Severin, prin președintele Viorel Lolea pentru titlul de golgeter al campionatului ligii a IV-a Caraș-Severin.

Neagu a înscris 39 de goluri cu care a contribuit decisiv la câștigarea primului titlu județean al ligii a IV-a în contul celor de la ACS 2017 Slatina-Timiș. De remarcat faptul că și atacantul Deniss Dodoi de la Moldova Nouă a avut același număr de goluri înscrise ca și Adrian Neagu.
Partida a fost una aprig disputată. Gorjenii au fost preocupați să închidă cât mai perfect culoarele către poarta apărată de Ion Popescu și să-l anihileze în joc pe golgeterul Adrian Neagu. De partea cealaltă, elevii lui Adrian Neagu au forțat pătrunderi pe flancuri și să obțină cât mai multe lovituri libere în zona careului gorjean. Totul pentru ca Adrian Neagu să-și pună în valoare calitățile de executant al loviturilor libere directe.

Planurile echipei amfitrioane, cu 800 de spectatori prezenți la teren au fost încurcate de golul rapid marcat de Sorea în debutul partidei. Cursa de recuperare a diferenței de două goluri pentru Slatina-Timiș a început prematur și neașteptat pentru mulți din cei prezenți.

Cum echipa a fost condusă în primul mitan, Adrian Neagu a făcut două schimbări la pauză. I-a trimis în teren pe Covăsală și Nicoară.
În minutul 90+2, gorjenii au profitat de o eroare a defensivei amfitrioane. Au obținut o lovitură de pedeapsă după pătrunderea în careu a lui Mainerici. Portarul Copocean l-a faultat la 13 metri zona centrală, dar tot „Copo” s-a revanșat și a parat lovitura de pedeapsă executată în doi timpi de Mainerici și mai apoi de Trică, care a trimis un trasor de la  14 metri. Mainerici a executat lovitura de pedeapsă puternic la semiînălțime în dreapta portarului. Copocean a respins la limita careului mare, de unde Trică a trimis violent, dar tot portarul cărășan a fost la post.

Faza care putea să trimită partida în prelungiri a avut loc în minutul 90+5. Adrian Neagu a executat puternic o lovitură liberă de la 25 de metri zona centrală. Balonul s-a dus ca un adevărat trasor pe zona centrală imediat sub bară, dar portarul Ion Popescu a respins în extremis cu brațul drept.
Partida a avut și patru eliminați, unul de la gazde și trei de la oaspeți. În minutul 23, Mihai Marițescu a intervenit într-un meleu și a vrut să-și facă dreptate singur. L-a împins pe Răzvan Olteanu cu palma la nivelul feței, după ce gorjeanul l-a injurat!
În minutul 55, autorul golului gorjenilor, Sporea a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Primul cartonaș galben l-a primit în minutul 21 pentru comportare nesportivă, după ce l-a împins pe Avram Roberto. În minutul 55, Sporea a simulat la un pretins fault a lui Ovidiu Bălan, care a încercat deposedarea având gheata pe teren… Cum Sporea a căzut ca secerat, arbitrul Bădărău l-a eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.
În ultimele secvențe ale meciului și Costel Trică (90+6) a luat drumul vestiarelor pentu cumul de cartonașe galbene, culmea în decurs de două minute. În minutul 90+4 a intervenit cu un atac imprudent la Neagu, pentru ca în mimtul 90+6 să facă al doilea atac imprudent la Ivănici. A urmat eliminarea pentru cumul de cartonașe galbene încasate pe parcursul aceluiași joc.

În ciuda celor patru cartonașe roșii, partida nu a avut conotații violente, totul venind și pe fondul lipsei de experiență de a face față presiunii unui meci de baraj.
Așa s-a scris și istoria partidei retur, una în care Slatina-Timiș putea obține mai mult dacă avea mai mult curaj pe zona ofensivă, mai ales când slătinenii aveau superioritate numerică, dar și de recuperat un handicap de pe tabelă. Elevii lui Neagu au jucat prudent, chiar dacă din minutul 55 au avut și posesie superioară. Au preferat să nu riște și să atace doar cu un singur vârf de meserie în fața porții gorjenilor.
Chiar și în atare condiții, ACS 2017 Slatina-Timiș merită respect pentru ceea ce au făcut jucătorii și administrația publică locală pentru comuna gugulană.