Voința Lupac a trecut la pregătire spartană în Serbia

Voința Lupac a trecut la pregătire spartană în Serbia.

Voința Lupac se află din 26 ianuarie 2024 în cantonament centralizat în localitatea sârbească Stara Pazova baza sportivă „Sportski Centar FSS Serbia”. Aceasta este locația unde naționalele Serbiei își pregătesc partidele internaționale.
Elevii lui Manu Gheorghe au plecat pe 26 ianuarie 2024 în Serbia și a doua zi dimineață a întâlnit în primul amical o echipă de liga a II-a a Serbiei.
Croații au deplasat în Serbia un lot de 16 jucători.
Portari: Randelovici (Serbia), Păsule.
Fundași: Stoia, Banac, Săndescu, Marius Musteța, Giurică, Dalea.
Mijlocași: Ivașcu, Marian Musteța, E. Tudor, Perjaru, Vădrariu.
Atacanți: Jinga, Cristodulo, Avramovici.

În primul meci disputat în Serbia, antrenorul Gheorghe Manu a trimis pn teren primul unsprezece: Miloș – Stoia, Banac, Săndescu, Marius Musteța – Ivașcu, Giurică, Marian Musteța, Dalea – Jinga, Avramovici.

Antrenorul Gheorghe Manu a făcut o radiografie a partidei de la Stara Pazova: „A fost primul meci al cantonamentului și am întâlnit o echipă de liga a 2-a. A fost 0-0 la pauză, după un joc echilibrat. După pauză, am efectuat schimbări în lot, scopul fiind să dau câte 45 de minute fiecăruia.
Am folosit și doi jucători sârbi în probe, dar care nu au făcut obiectul selecției la finalul amicalului.

Am primit primul gol în minutul 68 apoi s-a făcut 0-2 în minutul 75. Ultimele două goluri le-am primit în minutele 83 și 88. A fost primul meci amical al nostru, după o perioadă în care am făcut doar alergare, nu am lucrat tehnico-tactic.
Am exersat și câteva improvizații pentru că va trebui să redistribuim jucători pe alte posturi decât pe cele care sunt consacrați. Nu mai avem mijlocași centrali de meserie în lot. I-am folosit mijlocași centrali pe Giurică și Marius Musteța, pe care-i consider că au un grad mai mare de adaptabilitate.

Nu-i mai avem în lot pe Danci, Canea, iar Takenori este accidentat. Mai trebuie lucrat la relațiile de joc. Când au ieșit Manu Jinga și Avramovici s-a simțit imediat în atac. Apoi au fost probleme pe flancul stâng, pe care sârbii le-au speculat imediat.
Partea bună este că am ținut piept timp de 60 de minute unei echipe care are în componență jucători cotați la 500.000 de euro, cu state vechi în prima ligă sârbească. Adversarii noștri au schimbat la pauză toate liniile ca la hochei și nu s-a văzut nici o diferență de ritm sau relații de joc.

O altă parte bună este că nu am avut jucători accidentați. Avem un program încărcat cu 5 meciuri în 9 zile și trebuie folosit un lot alternativ. Trebuie să ne adaptăm și la cerințele terenului sintetic de aici. La noi terenurile sunt de iarbă, dar sunt impracticabile. Avem meciuri de pregătire tari și acest lucru este benefic pentru noi în campionat!
De asemenea, antrenorul croaților ne-a vorbit și de condițiile de la baza sportivă. Sunt 5 sau 6 terenuri de joc aici și sunt cantonate mai multe echipe. Nu-ți lipsește nimic aici, de la bazine de recuperare, la săli de pregătire și analiză teoretică, sală de forță, etc. Vorbim de o bază sportivă a naționalei Serbiei și unde se dispută și meciuri din cupele europene.

27 ianuarie 2024 – 11:00
FK Smederevo (Serbia) -AFC Voința Lupac 4-0 (0- 0)
Următorul meci al Voinței Lupac este luni, 29ianuarie 2024 – 11:00
OFK Bdinvidin 1923 (Bulgaria) – AFC Voința Lupac.
31.01.2024 – 11:00