Școala a început cu reguli noi și organizare impecabilă
![Școala a început cu reguli noi și organizare impecabilă](https://www.gazetadecarasseverin.ro/wp-content/uploads/2020/09/1.jpeg)
Doamna profesoară Lavinia Carina PRISTAVU este Inspectorul școlar general al județului Caraș-Severin și ne-a prezentat emoția pe care au trăit-o elevii, și nu numai, școlilor județului la deschiderea noului an de învățământ, dar și măsurile luate pentru a-i primi în deplină siguranță pe elevi.
„Eforturile uriașe ale directorilor, cadrelor didactice și nedidactice, ale personalului auxiliar, din ultimele săptămâni, pentru a pune în aplicare măsurile igienico-sanitare împotriva îmbolnăvirii cu virusul SARS-CoV-2 prevăzute în Ordinul comun al Ministerului Sănătății și al Ministerului Educației și Cercetării, dar și recomandările din Ghidurile pentru începerea cursurilor în anul școlar 2020-2021, s-au concretizat în modul impecabil prin care efectivele școlare au fost organizate, în prima zi de școală.
Astfel, în niciuna dintre școlile aflate pe raza județului nu s-au semnalat probleme.
Părinții și elevii au înțeles necesitatea cooperării cu personalul didactic, au realizat că sănătatea a devenit un bun prea valoros pentru a fi lăsat la voia întâmplării. Elevii au purtat măști, au urmat circuitele de intrări-ieșiri, au folosit dispenserele cu dezinfectant.
Teama de a intra într-o școală altfel a fost depășită în momentul în care și-au reîntâlnit colegii și profesorii.
Din pozele primite de la directorii unităților de învățământ, dar și din informările realizate de către colegii inspectori școlari care s-au aflat în mai multe unități de învățământ, am dedus că bucuria reîntoarcerii la școală nu poate fi îngrădită de norme și reguli.
![](https://gazetadecarasseverin.ro/wp-content/uploads/2020/09/Carina-Pristavu-270x300-1.jpg)
Avem siguranța că noi toți vom înțelege cât de importantă este sănătatea și că educația implică nu doar pentru moment, ci pentru viață, o anumită conduită bazată pe reguli”,a spus prof. Carina Pristavu, Inspectorul școlar general al județului Caraș-Severin.