AFC Voinţa Lupac Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 1-3 (1-1)
Au marcat: Avramovici, din 11 metri (44) – Godwin (9), Domil (76), Sabău (78).
Cupa României, Tururi Principale. Data: 2023-08-09. Ora: 17:30.
Stadion: Voinţa din Lupac.
Arbitri: Buzărnescu Dan Stefan – Popa Romeo, Anghel Laurentiu (toți din Craiova – Dolj).
Delegat: Oglindoiu Florin (Drobeta Turnu Severin).
AFC Voința Lupac (antrenor Adrian Enășescu): Mereu – Dalea (78, Stoia), Giurică, Plută, Banac – Jinga (70, Marius Musteța), Ivașcu, Danci, Săndescu – Marian Musteța, Avramovici.
Pe bancă: Petruț – Popa, Ursu, Șalariu, Podină, Cheda, Kawagoe.
CSM Reșița (antrenor Călin Cheregi): I. Rus – Cega, Ardei, Rimovecz (46, Sabău), Fota – Domil, Cristea (46, Popescu), Dolghi (46, Drăghiceanu), Negru (71, Gomboș) – Godwin (65, Chera), Velcotă.
Pe bancă: Căpățînă – Gurin, Ursu. Bărboianu.
Partida s-a disputat între cele mai titrate echipe cărășene la ora actuală. Spre meritul lor a fost un joc curat, fără durități sau rivalități fără rost. Cele două formații chiar s-au respectat una pe cealaltă prin prestația lor. Voința Lupac a dat o bună replică și a avut o evoluție curajoasă.
CSM Reșița a plecat din start ca favorita meciului. Rosonerii au deschis rapid scorul prin Godwin cu o lovitură cu capul din 6 metri, după o centrare de pe stânga a lui Fota. Mai mult, Cristea (15) a trimis balonul în bara porții lui Rus. Spre lauda lor, croații lui Joe nu au predat armele și au jucat de la egal la egal cu rosonerii din liga a 2-a ca să folosim în teren. Asta pentru că portarul Mereu, Dalea, Giurică, Ivașcu, Săndescu Ursu, Șalariu s-au format ca jucători în Valea Domanului.
Spre finalul primei reprize, amfitrionii au reușit egalarea, după o intervenție în careu la sacrificiu a lui Rus asupra Jinga. Lovitura de pedeapsă a fost executată precis de către Avramovici cu un șut în stânga portarului care a plecat pe colț, dar „Ață” a trimis balonul în plasă!
Călin Cheregi a schimbat la pauză, i-a introdus în teren pe Drăghiceanu, Popescu și Sabău și balanța s-a înclinat decisiv de partea rosonerilor. Au marcat către final de meci, prin argintul viu, Domil și Sabău, pe final de repriză. De remarcat faptul că înaintea primirii celui de al doilea gol croații au avut la rându-i șansa de a conduce cu 2-1, dar Negru a salvat de pe linia porții. A fost momentul psihologic al partidei, pentru că instant CSM Reșița s-a desprins la 2-1 și soarta partidei era scrisă deja!

Adrian Enășescu: „Am putea spune că a fost o evoluție acceptabilă ținând cont că ne aflăm încă în faza de pregătire. Am avut de disputat această partidă oficială împotriva unei echipe de nivel superior. Era normal să avem un meci greu, cu intensitate și effort mare. Cred că jucătorii și-au atins obiectivele, așa în mare. Era clar că Reșița are un plus pe faza ofensivă datorită pregătirii și poate calităților unora dintre jucători.”

Călin Cheregi: „O victorie pe deplin meritată, cu un joc consistent. În prima repriză pe lângă golul marcat și alte 2-3 ocazii prin care puteam înscrie ca să închidem jocul. Felicit pe această cale și echipa din Lupac pentru modul în care au jucat. În primul rând pentru sportivitatea de care au dat dovadă, pentru că asemenea tip de joc au luat naștere de atâtea ori rivalități. Felicit jucătorii de la Lupac pentru modul în care au înțeles fenomenul și numai așa se poate progresa. Îi felicit pe ei, pe Joe, conducerea clubului din Lupac. Pentru toți cei prezenți a fost un meci disputat în limita regulamentului care face cinste celor 22 de jucători din teren care au participat la joc.”