Reșițenii și suporterii Reşiţa Locomotives se pot bucura de un eveniment inedit ce a devenit tradiție, duminică la Cinema Dacia!
![Reșițenii și suporterii Reşiţa Locomotives se pot bucura de un eveniment inedit ce a devenit tradiție, duminică la Cinema Dacia!](https://www.gazetadecarasseverin.ro/wp-content/uploads/2024/02/422855329_863170352273430_8437093100599260741_n.jpg)
Reșițenii și suporterii Reşiţa Locomotives se pot bucura de un eveniment inedit ce a devenit tradiție, duminică la Cinema Dacia!
De-a lungul istoriei ne-am obișnuit ca medicii să performeze și în alte domenii, decât profesia inițială și cunoaștem medici scriitori, muzicieni, dar și împătimiți ai sportului.
Dacă sportul rege din România l-a avut pe Ladislau Boloni, Reșița îl are pe Raul Siladi, care pe lângă profesia de medic, face performanță în sport, dar este și consilier local, un om dedicat total comunității.
Prietenii, pacienții și camarazii săi îi apreciază altruismul, erudiția și fair-playul, susținându-l și bucurându-se alături de el.
Absolvent al Universităţii de Medicină şi Farmacie “Victor Babeş” Timişoara, Facultatea de Medicina Dentară, are o pasiune specială: fotbalul American, fiind și jucător.
A găsit sprijin la primarul Reșiței, Ioan Popa, încă din anul 2018 când a organizat finala Campionatului Naţional de fotbal american, în parteneriat cu Primăria Reșița, pe stadionul Mircea Chivu.
Anul acesta, mai precis duminică 11 februarie,la Cinematograful Dacia ora 23:30, în calitate de fondator al Reşiţa Locomotives, Raul Siladi, organizează vizionarea publică live a prestigiosului Super Bowl – finala campionatului de fotbal american din Statele Unite, prilej cu care va fi şi un moment de suflet pentru Locos: foştii şi actualii jucători ai echipei vor marca, cu o uşoară întârziere, 10 ani de la înfiinţarea clubului reşiţean.
Citește și: Raul Siladi: ”Vino să faci parte din familia Reșița Locomotives!”
„Am hotărât să îmbinăm puțin acest eveniment cu o întâlnire pe care teoretic ar fi trebuit să o facem anul trecut. La sfârșitul anului trecut se împlineau zece ani de la înființarea oficială a clubului, dar după finalul campionatului ne-am luat cu altele, toată lumea a vrut să se odihnească puțin și am considerat că finala NFL ar fi un moment bun să ne întâlnim.
![Reșițenii și suporterii Reşiţa Locomotives se pot bucura de un eveniment inedit ce a devenit tradiție, duminică la Cinema Dacia! Reșițenii și suporterii Reşiţa Locomotives se pot bucura de un eveniment inedit ce a devenit tradiție, duminică la Cinema Dacia!](https://www.gazetadecarasseverin.ro/wp-content/uploads/2024/02/RoBowl-V-Raul-Siladi.jpg)