Gladiatorii lui Stoican s-au dezlănțuit! Câștigă meci după meci!

A treia victorie consecutivă pentru rosoneri!

CSM Reșița a continuat seria victoriilor „legate” ajungând la o serie de trei consecutivă după 3-1 acasă cu Alexandria.

CSM REȘIȚA – CSM ALEXANDRIA 3-1 (21)
Au marcat: 1-0: Rimovecz (2); 2-0: Lascu (7); 2-1: Simon (2); 3-1: Gomboș (77).
Stadion: ”Mircea Chivu” (Reşiţa – Caraş Severin).
Arbitru: Marius Omuţ (Satu Mare) – Marius Bărbulescu (Bucureşti) și Bianca Florea (Ploieşti). Arbitru de rezervă: Leopold Herczeg (Băcia – Hunedoara). Observator de arbitri: Zaharie Ciev (Timişoara). Delegat de joc: Cristian Petrean (Hunedoara).
CSM Reșița (antrenor Flavius Stoican): Ionuț Rus – Dolghi, Erico da Silva, Rimovecz – Gomboș, Dudea (cpt.), Fărăgău (85, Francisc Cristea), Fota (78, Chera) – Lascu (85, Maxim), Alexandru Negru (78, Andrei Burlacu) – Ciprian Rus (62, Mediop). Pe bancă: Căpățână – Cega, Alexandru Sabău, Franscisc Cristea, Bărboianu, Laurențiu Maxim.
CSM Alexandria (antrenor Alin Pînzaru): Balauru – Iakabfi, Vladimir Georgescu, Perju, Nedelea (66, Finiga) – Gîdea (81, Stavrositu), Mihai Stancu (cpt.) (66, Cosmin Neagu), Jerdea, Împungerouă (81, Andi Neaga)– Dodoi (73, Eduard Sărbu), Petre Simon. Pe bancă: Achiriloaiei – Stavrositu, Geani Crețu, Andi Neaga, Alexandru Mogoș, Lupoaica. Cartonaș roșu: Georgescu (72).
Așa s-a scris ultima victorie de acasă din acest an a rosonerilor
1-0: Fărăgău a centrat perfect din corner de pe partea dreaptă iar Sergiu Rimovecz a înscris cu capul pe jos, de la 9 metri zona barei a doua.
2-0: În urma uni atac pe partea stânga, iakabfi și Balauri s-au invitat reciproc la minge, de acest lucru a profitat Rus care a recuperat balonul și a centrat din zona liniei porții la prima bară pentru Lascu care a inscris simplu cu capul la prima bară.
2-1. Scorul pauzei a fost stabilit de Simon, care a reluat din carul mic după ce a urmărit o minge respinsă de Ionuț Rus lao acțiune de atac de pe stânga a echipei oaspete;
3-1: Gabriel Gomboș a închis tabela cu un șut pe jos la colțul lung de la 15 metri lateral dreapta.
Partida a început practic de la scorul de 2-0 pentru elevii lui Flavius Stoican care i-au luat tare din start pe teleormăneni. A existat și o relaxare pe final de repriză, când Simon a profitat de neglijența defensivei reșițene. Lucrurile s-au cristalizat însă în mitanul secund când s-a jucat multă vreme pe contre.
Reșița a căutat golul trei, iar elevii lui Alin Pânzaru au alergat după egalare. Au mai existat ocaziile lui Negru și Gomboș. Lucrurile au devenit foarte clare din minutul 72, când Georgescu a fost eliminat pentru imprudență la o foarfecă ratată în careul reșițean. Din păcate pentru el, Georgescu a reușit doar să-i aplice un picior în plină figură lui Enrico de Silva.
Mai mult, Reșița a avut și o bară (90) la șutul torpilă de la 20 de metri zona centrală a lui Francisc Cristea. Balonul a lovit  la semiînâlțime bara din dreapta portarului Balauru.
Așa s-a scris istoria celei de treia victorie consecutivă a rosonerilor. O reușită pe care jucătorii i-au dedicat-o lui Flavius Stoican cu ocazia împlinirii frumoasei vârste de 47 de primăveri.