CSM Reșița… Lupta pentru locul unu continuă

CSM Reșița și-a securizat în continuare primul loc în seria a 8-a după o victorie la scor obținută în special datorită eficienței din al doilea mitan. Eroul partidei a fost Sebastian Velcotă, autorul unui hatt-trick. Au mai punctat Robert Petre cu o dublă (64 și 66), plus reușitele lui Avramovici (76) și Drăghiceanu (89).
Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița – CS Avântul Periam 7-0 (1-0)
Liga 3, Seria 8. Data: 15 octombrie 2022. Ora: 15:00. Stadion: Mircea Chivu (Reşiţa).
Arbitri: Ardelean Mircea – Pantea Sebastian (ambii din Arad), Șușcă Andreea Daniela (Turnu – Arad). Observator arbitri: Rojneai Alexandru (Alba Iulia). Delegat de joc FRF: Scridon Daniel (Arad – Arad).
Au marcat: 1-0: Sebastian Velcotă (28); 2-0: Sebastian Velcotă (46); 3-0: Sebastian Velcotă (57, din 11 metri); 4-0: Petre (64); 5-0: Petre (66); 6-0: Avramovici (76); 7-0: Drăghiceanu (89).

CSM Reșița

CSM Reșița (antrenor Călin Cheregi): Zimmermann (cpt.) (62, Căpățână) – Szijj (70, Chera), Ardei (62, Erhard), Rimovecz, Bărboianu – Velcotă, Breșneni (62, Popescu) – Robert Petre, Drăghiceanu, Al. Negru – Aboubacar (62, Avramovici). Pe bancă: – Chera, Bălă, I. Popescu, Veca, Mihaly, Erhard, Curescu, Avramovici.
Avântul Periam (antrenor Răzvan Leucă): Voinea – Rareș Mureșan, Oancea, David – Mitre, Gălățan, Gașpar, Kuhn, Bot – Siminiceanu, Sîntean. Pe bancă: Burtic – A. Popescu, Filip, Bîlc, Prata, Ologu, Mager.
Rosonerii au înscris întocmai și la timp, „atunci când trebuia” cum se spune în termeni fotbalistici. Eroul reșițenilor a fost Sebastian Velcotă autorul uni hattrick. Primul gol l-a marcat la mijlocul primei reprize, după ce a pus capul în careul mic după o lovitură liberă executată perfect de pe partea stângă de către Bărboianu. Golul doi personal și „instituțional” a venit în debutul mitanului secund, după un șut de efect din zona careului mare care a șters și plasa laterală a porții din dreapta portarului Voinea. Golul trei a lui Velcotă a venit din lovitură de pedeapsă, cu un șut pe jos lângă stâlpul din dreapta porții lui Voinea. Era minutul 57 și conturile erau deja încheiate în Valea Domanului.

Eroul partidei cu Periam, mijlocașul ofensiv Sebastian Velcotă ne-a declarat: „Am avut poftă de joc. Îmi doream să joc cât mai bine, mai ales că vin după o perioadă mai grea. Am suferit o fractură de piramidă nazală. Mă bucur foarte mult că am reușit să-mi ajut echipa. Mă bucur și pentru reușitele personale pentru că ele sunt ca un bonus la reușita colectivă care contează cel mai mult în economia jocului și a clasamentului!”

CSM Reșița

Călin Cheregi: „A fost o partidă la discreția noastră. S-a văzut că am pregătit-o bine. Sunt mulțumit de cea ce am expus. În același timp încă mă gândesc la acel meci cu Pobeda Bîșnov de acasă. Încă n-am trecut peste acea înfrângere. Pentru mine acel insucces a rămas o traumă. Sper să uit cât mai repede acel meci. Dacă am fi obținut atunci o victorie, în acest moment eram mult mai bine din toate punctele de vedere. Am învățat multe și din acel meci, drept dovadă că în repriza a doua de la Ghiroda am făcut un joc foarte bun și m-am așteptat ca la jocul cu Periam să avem continuitate. În ultimele două săptămâni ne-am pregătit foarte bine și se vede. Artizanii acestei victorii sunt jucătorii. Vreau să-i felicit și să scot în evidență calitatea lor fotbalistică. Reușitele fotbaliștilor din acest meci au fost excepționale. a spera să aducem punctele spre Reșița. Mă bucur foarte mult că la jocul cu Periam am avut ocazia să dau minute și altor jucători din lot. Sunt încântat și mulțumit de cum au intrat de pe bancă. Pentru mine nu există rezerve, sunt doar jucători pe care mă pot baza în orice moment. Această partidă a fost o oportunitate bună pentru a putea evalua unii jucători care n-au evoluat până acum”.