Croații s-au bătut singuri la Cărbunești!

Etapa a 15-a nu a fost cu noroc pentru Voința Lupac. Elevii lui Gheorghe Manu au pierdut în extremis după ce au deschis scorul și și-au dat autogol în minutul 90!
Liga 3, seria 7, etapa 15, ora 14:00 . Stadion Cristinel Răducan.
Gilortul Tîrgu Cărbunești – Voința Lupac 2-1 (1-1).
Au marcat: 0-1: Ursu (31); 1-1: Roncea (38); 2-1: Banac (90, autogol).
Arbitri: Eduard Belega (Piteşti) – Sergiu-Ciprian Oancea (București), Andreea-Daniela Șușcă (Turnu).
Observator de arbitri: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin).
Delegat de joc: Mircea Brîndușă (Călărași).
Gilortul Tîrgu (antrenor Mario Găman): Oprița – Bărănescu, Gheorghe (69’ Dănăricu), Siewe, Marina – Avrămescu (cpt), Pătrășcoiu (86’ Șerbulescu) – Săulescu (75’ Habet), Roncea (75’ Meliță), Popescu – Gîlcescu.
Pe bancă: Iuțalîm – Nejoiu, Brujan,Marica, Lazăr.
Cartonașe galbene: Avrămescu, Bărănescu, Pătrășcoiu.
Voința Lupac (antrenor Gheoghe Manu): Mereu – Banac, Săndescu, Giurică (46, Stoia), Marius Musteța – Ivașcu, Danci (cpt) – Jinga, Marian Musteța, Avramovici (86, Kawagoe) – G. Ursu (46, A. Ursu).
Rezerve neutilizate: Pasule-Busuioc – I. Lungu, Șt. Lungu, Dalea.
Cartonașe galbene: Ivașcu, Jinga, Danci, Avramovici, Săndescu, A. Ursu.
Așa s-au înscris golurile la Cărbunești …
0-1: În urma unui aut executat de pe stânga din terenul gorjenilor, Lupac a inițiat un atac prelungit în urma căruia Gabriel Ursu a deschis scorul cu un șut de la 20 de metri la rădăcina barei din dreapta porții apărate de Oprița.
1-1, Săulescu a centrat de pe dreapta în careu, a schimbat diagonala până la Marina care a șutat în bară a doua. Constantin Roncea, nemarcat, a împins mingea în poartă din 3 metri la colțul scurt.
2-1. Golul victoriei gorjene a avut la bază o lovitură liberă de pe partea stângă. Defensiva croată a respins în lateral stânga, dar tot Habet a recuperat balonul Acesta a șutat din unghi la prima bară, de unde Milorad Banac a deviat balonul prin alunecare în propria poartă.
„Din păcate pierdem ultimul joc din 2023 în deplasare! Cu toate astea puteam încheia anul cu un rezultat pozitiv, dar din păcate arbitru asistent 2, nu își dorea să preluăm conducerea și ne-a anulat un gol valabil marcat de Avramovici în min 72’, pe motiv de offside!” – sursa facebook AFC Voința Lupac.
„La meciul cu Gilortul vorbim de o înfrângere cu gust amar. Ne-am bătut practic singuri pe un teren care pe durata jocului a devenit din ce în ce mai impracticabil pentru fotbal.
A fost o partidă de luptă în care și noi și ei aveam nevoie de puncte. Noi veneam după o serie cu acele victorii… Pe noi dacă nu ne poate bate nimeni, atunci ne batem singuri, cu se spune în fotbal. În prima repriză, am fost acolo, sus, am înscris prin Abel Ursu.
Am fost egalați pe o greșeală a noastră. Pe un atac pozițional al nostru, Ivașcu a încercat niște driblinguri. Am pierdut minge și pe tranziție negativă am rămas descoperiți pe flancul drept, a urmat un șut în diagonală care a lovit bara. Nu am reușit să urmărim mingea în careu și am fost egalați.
La pauză am avut o discuție cu băieții să fim calmi, să ținem de minge. Să gestionăm bine situația. Știam că adversarul va cădea fizic după minutul 60. Într-adevăr așa a fost, am ratat în schimb o grămadă de ocazii prin Manu Jinga (65), apoi dubla ocazie (70) portarul a scos în extremis șuturile lui Musteța și Ivașcu.
Avem anulat un presupus gol în care ni se scoate mingea din poartă. Centrarea lateral dreapta a lui Stoia și Avramovici a trimis mingea in poartă. Vorbim de un ofsaid milimetric, dacă a fost!
Apoi în minutul 75, Ursul Abel scapă înspre poartă și este secerat de la spate și din nou arbitri indică lovitura liberă pe 16 metri. Nu se acordă cartonașul roșu. Dacă se făcea aceasta, eu spun că ne asiguram victoria pentru că mergeam peste ei. Avramovici a executat, mingea a lovit bara și apoi ratăm din 2, 3 sau 6 metri, din toate pozițiile.
Colac peste pupăză, mingea este la noi pe culoarul de construcție, pierdem balonul și ajungem să ne dăm autogol. Este o înfrângere cu gust amar înainte de Sărbători. Adversarul chiar dacă a fost neputincios, noi l-am ajutat să întroducă mingea în poartă.
Urmează vacanța de iarnă unde trebuie să ne strângem rândurile, să ne pregătim și mobilizăm, să ne întărim pe posturile deficitare. Va fi greu să mai prindem play-offul, dar trebuie să câștigăm din nou play-outul.” -Gheorghe Manu.
sursa foto: captură video Gilortul Târgu Cărbunești (facebook)