Croații au răzbunat-o pe Slatina Timiș …

Voința Lupac este la a doua victorie consecutivă, după acel 3-0 de acasă cu Șimian și așteaptă cu nerăbdare duelul cu fostul antrenor, în prezent la Jiul Petroșani.
CSO Turceni – AFC Voinţa Lupac 1-2 (0-1)
Au marcat: 0-1: Marian Musteța (41), 1-1: Mânerici (56): 1-2: Jinga (88).
Liga 3, Seria 7. Data: 11 noiembrie 2023. Ora: 14:00. Stadion: Orăşenesc (Turceni).
Arbitri : Oancea Stănică Theodor – Goicea Silviu, Marin Razvan Stefan (toți din Bucureşti). Observatori de arbitri: Ion Fevronia (Craiova)
Delegat joc: Ologeanu Nicolae Valentin (Alexandria – Teleorman).
Voința Lupac (antrenor Gheorghe Manu): Mereu – Banac (79, Stoia), Săndescu, Giurică, Dalea( 68, Jinga) – Ivașcu (90+1, Gabriel Ursu), Canea, Danci (cpt.) (90+1, Kawagoe), Marius Musteța – Marian Musteța – Avramovici (79, Olariu).
Pe bancă: Păsule – I. Lungu, Ștefan Lungu, Tudor.
Antrenorul Gheorghe Manu a caracterizat cel mai bine evoluția propriei echipe în compania echipei gorjene care si-a câștigat dreptul de a evolua în liga a III-a, după ce a trecut de ACS 2017 Slatina Timiș la meciul de baraj: „Eram siguri ca o sa câștigam, dar în același timp știam că întâlnim o echipă rănită care caută să se agațe de orice pentru a obține puncte.
Am mers pe 1-4-4-2 dând continuitate a ceea ce am construit etapa trecută cu Simian! Prevedeam că o sa fie o luptă până la ultima picătură și asa s-a și demonstrat! Am început jocul cu încredere ne-am creat diverse ocazii de a înscrie printre care două clare de gol prin Avramovici, iar apoi a venit vine și golul sperat. Am intrat la pauză cu1-0.
În repriza a 2-a gazonul a devenit din ce în ce mai greu din cauza ploii căzute pe aproape toată durata partidei. Adversarii au prins un șut imparabil sub transversală și ne-am văzut egalați la unu! Am schimbat acolo în ofensivă. L-am introdus pe Manu Jinga care reușit golul victoriei! I-am studiat atent, știam că duc meciul doar 60-70 minute. Noi ne-am creat ocazii clare de gol prin Avramovici cât și prin Ivașcu… doar că golul a venit undeva pe final.

Am adus acasă cele 3 puncte! Victoriile aduc victorii. Asta ne propunem și săptămâna viitoare cu Jiul Petroșani acasă să ne adjudecăm victoria! Ne trebuie un gol mai mult ca adversarul și la dușuri cum se spune în fotbal. ”