Stăm spate în spate și nu vedem Dușmanul!
![Stăm spate în spate și nu vedem Dușmanul!](https://www.gazetadecarasseverin.ro/wp-content/uploads/2020/06/ioan-popa-pnl-5.jpg)
În cadrul conferinței de presă susținută ieri, Ioan Popa se declara optimist în privința alegerilor locale din județul Caras Severin.
“Suntem încrezători în lupta care o vom duce în alegeri și vom învinge! Singura noastră problemă astăzi este că nu vedem unde e Dușmanul, noi suntem pregătiți, stăm spate în spate ca să putem să atacăm!” a precizat Ioan Popa.
Edilul reșițean a remarcat eforturile guvernului de a sprijini mediul de afaceri, precizând că de la data de 1 Iunie 2020, angajații care au primit șomaj tehnic suportat de la buget, beneficiază pentru o perioadă de trei luni de plata unei părți din salariu, reprezentând 41,5 % din salariul de bază.
Ovidiu Rădoi, secretarul general PNL Caraș-Severin a punctat aspectele tehnice de organizare a alegerilor și decizia CCR care prevede că data alegerilor locale va fi stabilită prin hotărâre de guvern.
Carina Pristavu, Inspector școlar general a remarcat colaborarea foarte bună cu primăria Reșița, precizând în același timp că, Guvernul Orban a adoptat procedura detaliată care permite elevilor să circule gratuit pe toate tipurile de transport, fără a mai fi nevoiți să scoată bani din buzunar pentru a cumpăra bilete sau abonamente. Decontul acestor documente se va face direct între transportatori și autoritățile statului direct responsabile.
Viorel Bașag, responsabil PNL Caraș-Severin de relația cu oamenii de afaceri a vorbit printre altele despre semnarea contractului pentru lotul doi de autostrada Târgu Mureș-Ungheni, valoarea contractului fiind de 284,91 milioane de lei fără TVA și începerea lucrărilor la Varianta Ocolitoare Timișoara Sud, la drumul expres Craiova-Pitești.