Rosonerii au pierdut la … „corbii albaștrii” în etapa a 6-a a ligii a doua.

CORVINUL HUNEDOARA – CSM REȘIȚA 2-0 (0-0)

Au marcat: 1-0: MANOLACHE (62); 2-0: BRADU (73)
Stadion: ”Michael Klein” (Hunedoara).
Arbitri: Bogdan Neculcea (Bucureşti) – Nicolae Bogdan Mociorniță (Băicoi – Prahova) și Bianca Florea (Ploieşti). Arbitru de rezervă: Norbert Kemenes (Baia Mare).
Observator de arbitri: Zaharia Ciev (Timişoara).
Delegat de joc FRF: Cristian Petropulos (Alba Iulia).
Rosonerii au pierdut
Corvinul Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Darius Roman – Flavius Iacob, Antoniu Manolache, Adrian Nicolae, Velisar, Alexandru Neacșa (cpt.), Hrezdac, Bradu (87. Chindriș), Nicolae Pîrvulescu (90+5, Ion Alexandru), Marius Coman, Marius Lupu (90, Hergheligiu).
Pe bancă: Lefter – Dorin Pop, Sebastian Ion, Pocioiann, Antonov, Marius Chindriș, Timotei Mitran, Elton da Silva,(Hergheligiu.
Cartonașe galbene: Velisar
CSM Reșița (antrenor Flavius Stoican): Contra – Andrei Răuță, Ardei, Rimovecz, Cega (57, Domil), Dudea, Francisc Cristea (73, Velcotă), Lascu (78, Burlacu), Alexandru Sabău (73, Chera), Drăghiceanu (cpt.), Ndiaye Mediop (78, Ciprian Rus).
Pe bancă: Ionuț Rus – Ionuț Popescu, Bărboianu, Alexandru Negru.
Cartonașe galbene: Popa (preparator fizic), Stoican (antrenor), Dudea, Velcotă, Mediop.

Așa s-au înscris golurile …
Gazdele au deschis scorul din fază fixă. Bradu a executat puternic la bara a doua o lovitură liberă directă de la colțul careului mare lateral stânga. Contra a respins până la Manolache care a înscris din careul  mic.
Elevii lui Florin Maxim și-au securizat avantajul pe tabelă după un contraatac inițiat de Lupu și l-a avut la finalizare pe Bradu. Lupu l-a găsit cu o pasă în adâncime pentru Iacob, care a făcut așezare în careul mare pentru Bradu. Acesta a finalizat simplu cu un șut sub bară.
Calculele hârtiei au fost confirmate pe stadionul „Michael Klein” și asta pentru că elevii lui Florin Maxim sunt cunoscuti ca „invincibile armada” pe propriul teren. Rosonerii au avut momente bune de joc în care au avut chiar inițiativa în ciuda faptului că ocaziile mai clare au aparținut gazdelor, dar Mario Contra a fost inspirat în poarta oaspeților.
Cea mai mare ocazie a primei reprize a aparținut lui Coman (16) care l-a luat la țintă pe Contra din 7 metri. Pe finalul primei reprizei, Lascu (43) a irosit o bună oportunitate pentru ca Reșița să deschidă scorul.
Începul celei de a doua reprize a aparținut Reșiței, dar și antrenorul Florin Maxim i-a „invitat” pe oaspeți la joc pentru a-i surprinde apoi pe contraatac. Momentul psihologic al partidei a avut loc în minutul 73, când Dudea a executat bine o lovitură de la 25 de metri zona centrală, balonul a fost deviat de zid și a lovit stâlpul din stânga portarului Flavius Roman.
Și ca tacâmul să fie complet, în loc de 1-1, s-a făcut 2-0, la aceeași fază, după ce hunedorenii au recuperat mingea și au pornit pe contraatac.

sursa foto: CSM Reșița (facebook)