Nebunia din Valea Domanului! Meciul de 100 … minute și puncte!!! Nu a fost concordie, ci o victorie izbăvitoare!

Nebunia din Valea Domanului! Meciul de 100 minute și puncte!!! Nu a fost concordie, ci o victorie izbăvitoare!

Partida cu Concordia Chiajna s-a anunțat dificilă din start pentru elevii lui Stoican. Combatantele erau clasate pe locuri diferite. Chiajna pregătită de Erik Lincar era clasată pe locul 8 cu 8 puncte acumulate, în timp ce CSM Reșița cu o zestre de 5 puncte ocupa locul 16. Inedit pentru liga a 2-a este faptul că orice rezultat bun te propulsează din start câteva locuri în timp ce o serie nefastă te poate „îngropa” ușor.
Cert este faptul că pentru a te menține rezonabil la nivelul acestei ligi a doua trebuie matematic să câștigi practic toate partidele de acasă. Dacă nu poți realiza acest lucru, trebuie să aduci compensatoriu puncte din deplasări.
Acestea fiind spuse, Reșița este pe minus, cu -6 și a rămas datoare suporterilor cu evoluția eficientă din deplasare. Guardia Ultra a fost din nou la datorie. Ultrașii reșițeni și-au încurajat jucătorii pe toată durata jocului.

CSM REȘIȚA – CONCORDIA CHIAJNA 3-2 (1-1)
Au marcat: Burlacu (14), Dudea (90+2), Ciprian Rus (90+7), respectiv Moise (38) și Adrian Bălan (72).
Stadion: „Mircea Chivu”.
Arbitru: Mihai Motan (Târgovişte) – Emeric Tocai (Sibiu) și Patrik-Ștefan Sandu (Timişoara). Arbitru de rezervă: Andrei Gabriel Fodor (Deva).
Observator de arbitri: Ioan Duma (Sibiu). Delegat de joc: Romeo Malac (Timişoara).
CSM Reșița (antrenor Flavius Stoican): Ionuț Rus – Bărboianu, Răuță (61, Francis Cristea), Rimovecz – Gomboș (72, Cristian Domil), Dudea, Dolghi, Chera – Drăgiceanu (cpt.) (72, Fărăgău), Burlacu (61, Negru) – Lascu (46, C. Rus).
Pe bancă: Mario Contra – Ardei, Szijj, I. Popescu.
Cartonaș roșu: Ciprian Rus (90+9). Cumul de două cartonașe galbene.
Concordia Chiajna (antrenor Erik Lincar): Oncescu – Achim, Tamaș, Ispas, Pîrvulescu – Dorin Codrea (cpt.), Lazăr (63, Torje) – Romario Moise (86, Stănică) – Tucaliuc, Ghimfus (73, Burcea) – Adrian Bălan (73, Cocoș).
Pe bancă: Ciontoș – Corbu, Dumbravă, Guimares. Alexandru Dulca.
Cartonaș roșu: Achim (90+10). A șutat violent în minge către banca de rezerve a rosonerilor, lovind un jucător de rezervă.
Așa s-au marcat golurile
1-0: Andrei Burlacu a deschis scorul cu un șut în vinclu din stânga portarului Oncescu din careul mare, zona centrală. Golul a avut la bază o acțiune ofensivă de pe flancul stâng.
1-1: Moise Romario a înscris cu o „foarfecă” din centru careului mare la colțul scurt al portarului după o centrare de pe flancul drept.
1-2: Un atac prelungit al Concordiei Chiajna l-a găsit bine plasat pe Tucaliuc pe partea dreaptă. Mijlocașul ofensiv ilfovean a centrat în gura porții pentru Adrian Bălan. Acesta a deviat fără probleme în poarta lui Rus.
2-2: Cu câteva secunde înainte de a egala, Dudea a trimis balonul în bară. La faza următoare, Chera a centrat de pe flancul stâng și Dudea a egalat cu capul de la 6 metri zona centrală.
3-2: Final de meci cu garda jos… În minutele de prelungire, Negru a centrat perfect de pe flancul stâng înalt în careu la bara a doua, de unde Ciprian Rus a înscris cu capul, pe jos la colțul lung.

Partida cu Chiajna s-a disputat pe o vreme frumoasă cu echipa oaspete având o posesie prelungită, dar fără a pune mai deloc în pericol buturile apărate de Ionuț Rus. Mai mult în primele zece minute, Reșița a avut o bună oportunitate prin Gomboș. A urmat apoi golul lui Burlacu și tot el a fost foarte aproape de a realiza dubla (28), de data acesta printr-o torpilă de la 30 de metri, care l-a avut pe Oncescu la post.
A urmat din păcate pentru amfitrioni egalarea lui Moise Romario care are harul de a înscrie goluri spectaculoase în Valea Domanului indiferent la ce echipă evoluează.
Cu un 1-1 pe tabelă au fost puse și și premisele unui joc de uzură. Concordia a întors rezultatul în minutul 72 și părea că se conturează din nou nori negrii asupra Văii Domanului.
Dudea a avut și el o ocazie mare pe final de joc (90) și la faza următoare a adus victoria egalarea în extremis a Reșiței. Numai că bunul Dumnezeu a oferit mai mult Reșiței. Chiar dacă rosonerii trăgeau la un moment dat de timp, la o răbufnire de orgoliu din minutul 90+7, negru și Ciprian Rus aduceau o victorie necesară.
Trebuie remarcată însă din start pragmatismul defensivei care a arătat o echipă a Reșiței concentrată, mobilizată și cu o bună repoziționare. La toate acestea, însă Chiajna a lăsat impresia că poate rezolva ecuația meciului doar din experiența jucătorilor ei. Lucru care părea că se va întâmpla în final.
În ultima parte a sa, jocul ambelor formații a fost unul cu garda jos, pe contre… Și din nou, Reșița a renăscut din propria cenușă. A făcut un meci eficient, așa cum a fost cel cu Dumbrăvița.