Voința Vrani și-a adjudecat Cupa Carașului AJF Caraș-Severin!
Fotbaliștii cărășeni de la 8 echipe de seniori liga a IV-a, a V-a și futsal au participat sâmbătă la Cupa Carașului. Locația turneului a fost aleasă de către organizatori AJF Caraș-Severin la Sala de Sport „Gheorghe Guga” din Răcășdia. Partener al competiției a fost comuna Răcășdia. Amfitrionii coordonați de Mirco Lechici s-au dovedit gazde foarte ospitaliere cu toate echipele invitate. La Răcășdia, Petru Enuică, Alexandru Păuțu și Tănasă Laurențiu au fost alături de echipe și organizatori, în primul rând să nu le lipsească nimic din punct de vedere logistic.

Cele opt echipe participante au fost distribuite pe două grupe a câte patru echipe. La turneu au participat 75 de fotbaliști cărășeni.
Au dat curs invitației Asociației Județene de Fotbal Caraș-Severin, echipele CS Moldova Nouă, AS Voința Răcășdia, AS Varvara Anina, CS Oravița, CSC Ciclova Română, CSC Voința 1922 Vrani, AS Viitorul 2023 Vărădia și ACS Nera Bozovici.

Grupa A: CS Moldova Nouă (antrenor Hadian Folea), AS Voința Răcășdia (antrenor Laurențiu Tănasă), AS Varvara Anina (delegat Viorel Parnica), CS Oravița (delegat Sorin Seliman).

Grupa B: CSC Ciclova Română (antrenor Coadă Ninu), CSC Voința 1922 Vrani (antrenor Bogdan Rad), Viitorul 2023 Vărădia (delegat Dan Labanț), ACS Nera Bozovici (delegat Cătălin Ungureanu).

Voința Vrani și-a adjudecat Cupa Carașului AJF Caraș-Severin!
Din grupe s-au calificat în semifinale echipele clasate pe primele două locuri din clasament.
Din grupa A s-au calificat: CS Moldova Nouă (loc 1, cu 9 puncte) și CS Oravița (loc 2, cu 4 puncte).
Din Grupa B s-au calificat: CSC VoInța 1922 Vrani (loc 1, cu 7 puncte, golaveraj general – 19-10) și CSC Ciclova Română (loc 2, cu 7 puncte, golaveraj general 16-8).

La mijlocul partidelor din grupe, conducerea CJA a făcut o prezentate video cu noile reglementări ale Legilor Jocului. Președintele CJA, Dan Miholcea și vicepreședintele Dorin Voina au proiectat imagini video cu faze explicite din jocuri la care s-au remarcat reprezentanții echipelor Voința Vrani, Coclova Română, Varvara Anina, Nera Bozovici , Viitorul Vărădia, CS Oravița.

De remarcat faptul că CS Moldova Nouă a fost singura echipă calificată din grupe cu maximum de situație, 9 puncte din tot atâtea posibile! Pregătită de un antrenor iscusit și cu mare experiență, Hadrian Folea, echipa de pe Clisura Dunării s-a anunțat ca fiind o favorită la câștigarea Cupei. Însă cuvântul de ordine la echipa de pe Clisură a fost multă prudență și muncă!

În semifinale, CS Moldova Nouă a continuat traseul bun și a dispus de CSC Ciclova Română Reșița cu 4-1, iar Voința Vrani s-a impus în fața celor de la Oravița. În finala mică, Ciclova Română a făcut o partidă preciză și s-a impus cu 5-1 în fața celor de la CS Oravița.

Finala mare a fost un adevărat recital fotbalistic, în care Voința Vrani a condus de fiecare dată cu 1-0, 2-1 și 3-2. Echipa pregătită de Hadrian Folea a egalat de fiecare dată. Minutul 8 fost oarecum decisiv, pentru că imediat ce Iasmin Turcin a făcut 3-3, el fiind autorul hattrickului echipei de pe Clisură, vrăneanțul Marius Luciu care conducea detașat în lupta pentru titlul de golgeter și-a onorat cartea de vizită.
Voința Vrani și-a adjudecat Cupa Carașului AJF Caraș-Severin!
A punctat pentru 4-3 pro Vrani, apoi, s-a jucat pe contre, cu Vrani în vervă și în minutul 12 era deja scorul de 8-3 pentru Vrani. După minutul 13, echipele s-au anihilat reciproc. S-au mai marcat doar cinci goluri, din care două în contul echipei din Moldova Nouă.

Așadar, CSC Voința Vrani – CS Moldova Nouă 13-6, într-un meci deschis, jucat foarte ofensiv de către ambele forrmații.
De remarcat, faptul că antrenorul Hadrian Folea a pregătit meciul finală cu maximă rigurozitate. Înaintea meciului a precizat cu subiect și predicat cum se vor desfășura ostilitățiile în teren. Avea și o problemă de efectiv și prospețime pentru a contracara jocul în viteză a celor de la Vrani. A intuit faptul că în această perioadă cei de la Vrani se bucură de avantajul sălii de sport de la Vrani. Cu alte cuvinete, Hadrian Folea și-a făcut temele ca la carte!”

Arbitrii turneului au fost: Florin Scînteie, Alexandru Șerbu, Andrei Glăvan și Adrian Stoican.

Remarcații turneului au fost portarul Ionuț Popovici (CS Moldova Nouă), Marius Luciu (CSC Voința 1922 Vrani -18 goluri) și Flavius Lucică (Oravița- desemnat cel mai tehnic jucător).

Bogdan Rad (antrenor CSC Voința Vrani): „Sunt foarte bucuros pentru această invitație a AJF Caraș-Severin. De asemenea, mă bucur pentru copiii noștri de la Vrani. Am avut și o prezență masivă a susținătorilor. După ce am reușit să ieșim din grupă de pe primul loc, în semifinală ne-am impus în fața echipei CS Oravița. În finală am reușim să o învingem pe puternica echipă CS Moldova Nouă.

Felicitări băieților noștri pentru ambiția și dăruirea demonstrată pe teren. Echipa noastră a dat și golgeterul turneului, Luciu Marius – 18 goluri. Pe această cale felicităm toate echipele prezente la acest turneu. Felicitări deosebite organizatorilor competiției AJF Caraș-Severin, domnului președinte Viorel Lolea, responsabilului de competiții domnul Florin Știube și domnului Sorin Seliman, reprezentantul echipelor de liga a IV-a, Sorin Seliman.
O organizare ca la carte, sincer un model de urmat pentru noi echipele care dorim să organizăm turnee la noi. De asemenea, mulțumim gazdelor de astăzi domnul Mirco Lechici și colegilor de la echipa AS Voința Răcășdia. Vreau să-i felicit și pe cei din conducerea Comisiei Județene de Arbitrii, domnii Dan Miholcea și Dorin Voina care au susținut materialul video despre noile decizii ale IFAB privind legile jocului! Nouă celor de la Vrani chiar ne-a prins foarte bine. Poate așa mai doresc copiii ăștia să urmeze o carieră și în arbitraj!””

Hadrian Folea (antrenor CS Moldova Nouă): „A fost o competiție cu o organizarea foarte bună, deosebită. Au fost echipe preocupate de fotbal, fair-play, arbitraj imparțiale ale arbitrilor tineri. Am avut la dispoziție o sală de sport extraordinară, modernă, dotată cu toate cele necesare și pentru care Răcășdia și oamenii de aici merită felicitări.
Turneul a fost gândit pentru echipele de seniori, au fost mulți jucători cam de nivelul old-boys și cine a gestionat foarte bine lotul cu jucători tineri a câștigat turneul.

Noi eram dați ca exemplu, că suntem favoriți cerți, după ce am câștigat și memorialul lui „nea Marius Popescu” din decembrie anul trecut. Eu am spus clar și de la bun început. Trebuie să fim constanți, să avem același ritm de la un început la altul. Am mers ceas până la finală. Adversarii aveau loturile dimensionate pe jucătorii cu experiență și juniori.
Când am dat de o echipă cu copii de la Vrani, am reușit să menținem echilibru până la 3-3. După aceea care cei de la Vrani și-au dat drumul la joc. Noi nu am mai avut vigoarea de la început. Așa s-a scris istoria finalei. Sunt mândru de elevii mei. Moldova Nouă a dat și cel mai bun portar al turneului. Este vorba de juniorul Mario Popovici. Cinste celor de la Vrani pentru că sunt o nou promovată și care acum au condiții bune de pregătire cu sală de sport modernă. Se vede ce execuții au specifice jocului în sală. Răcășdia și Vrani devin modele și pentru orașele unde nu există fotbal. Asta trebuie să dea de gândit autorităților! Doar așa o să ținem tineretul pe lângă noi! La Moldova Nouă va începe o eră a promovării juniorilor în echipa de seniori!””