Progresul Ezeriș, la al doilea scurtcircuit consecutiv

Progresul Ezeriș, la al doilea scurtcircuit consecutiv… Progresul Ezeriș ocupă după două etape locul 9 în clasament din zece echipe. Un loc nemeritat comparativ cu ceea ce arată echipa în teren.
Comparativ cu anul trecut, jucătorii lui Cristian Arbănaș ar trebui să fie pragmatici. Pot lua exemple de la Târgu Cărbunești, Filiași, Jiul și Pandurii II. Toate aceste echipe scot puncte de unde pot, chiar dacă adversarii conduc ostilitățile. Cel mai bun exemplu sunt junii Pandurilor la jocul de la Lupac. Și asta pentru că la Ezeriș lucrurile stau exact invers. Elevii lui Arbănaș „mor de gât” cu adversarul, dar loviturile de „grație” le dau adversarii. Totul după 2-3 scurtcircuituri ale cărășenilor.

ACS Progresul Ezeriş – ACSO Filiaşi 0-1 (0-1).
A marcat: Fotescu (33).
Liga 3, Seria 7. Data: 3 septembrie 2022. Ora: 17:00. Stadion: Gloria (Reşiţa – Caraş Severin).
Arbitri: Herczeg Leopold (Băcia – Hunedoara) – Nagy Daniel (Mediaş – Sibiu), Spătar Răzvan (Sibiu – Sibiu).
Observator de arbitri: Ciev Zaharia (Timişoara).
Delegat FRF joc: Rouă Cristian (Bumbeşti Jiu – Gorj).
ACS Progresul Ezeriș (antrenor Dorian Arbănaș): Birăescu (cpt.) – Ciurea (77, B. Barbu), Mărgan, Gh. Popescu, Zamfir –Rotariu (71, Cărăușu), Derbac, S. Careba, Turău (51, S. Dumitru) – M. Călin și Chr. Popa.
Pe bancă: Varga, M. Crețu, I. Lungu, Șt. Lungu, Gață și Andreas Constantin.

Din păcate, pentru cărășeni soarta partidei a fost decisă de unicul gol marcat de… Filiași prin Fotescu (33). Golul victoriei gorjene a venit în urma unei centrări de pe  banda dreapta, pe partea gorjenilor de atac. Mărgan, Popescu și Birăescu au ezitat,  s-au invitat reciproc la minge, aceasta a căzut aproape de bara a doua. Fotescu a urmărit faza și a trimis cu capul în poarta goală.
Până în minutul 20 ostilitățile au fost conduse de oaspeti. Inedit este faptul că exact cu un minut înainte de marcarea golului, Careba a avut șansa deschiderii scorului. Jucătorul almășan a ratat incredibil din 10 metri, poziție centrală si singur-singurel cu portarul Constantinescu a șutat pe lângă bara din stânga porții. În prima repriză oaspeții au fost mai prezenți în joc, însă odată cu trecerea timpului gazdele au echilibrat partida. La pauză s-a intrat cu 0-1. De la cabine însă a ieșit o altă echipă a Progresului mult mai hotărâtă pentru a restabili egalitatea și chiar pentru a câștiga partida. Norocul însă nu fost de partea lor pentru că Dumitru, Călin, Careba si mai ales Popa au ratat incredibil. Acesta din urmă a „comis-o” din poziție de unu la unu cu portarul oaspetilor și a șutat telefonat de la 12 metri pe centru. Balonul a fost reținut fără problemă de Constantinescu. Oaspeții s-au limitat la câteva raiduri rapide pe contraatac prin nou intratul Moses, însă Birăescu a fost mereu la post.

Partida s-a încheiat astfel cu victoria oaspeților … Progresiștilor nu le rămâne decât să meargă mai des pe la Sfânta Biserică… Poate așa… Popa et. company vor fi mai concentrați în fața porții pentru a nu-și bate joc de încă un an la Liga 3 și la echipa care le-a întins o mână caldă!