Manu Gheorghe: ,,Vrem să demonstrăm că nu suntem a 3-a echipă a județului”

Manu Gheorghe: ,,Vrem să demonstrăm că nu suntem a 3-a echipă a județului”. A ieșit soarele și pentru Progresul Ezeriș
Băieții lui Manu Gheorghe, au reușit să scoată 3 puncte importante, acasă, contra celor de la Viitorul Pandurii 2 Târgu Jiu. Ezerișul s-a impus la limită, însă cele 3 puncte obținute îi urcă pe aceștia pe locul 7, la egalitate de puncte cu adversarii de sâmbătă. Cărășenii pare că și-au revenit după meciul dezastruos de la Filiași, din etapa precedentă. Au demonstrat că sunt pregătiți pentru următorul meci, contra Lupacului. Iar victoria cu Pandurii Târgu Jiu este una foarte importantă pentru moralul acestora.Manu Gheorghe Lupac
Progresul Ezeriș – Viitorul Pandurii 2 Tg. Jiu 1­-0 (0-0).
A marcat: Popa Cristhian (72).
Liga a 3-a, seria 7. Sâmbătă, 12.11.2022. Ora 14:00. Stadion “Gloria” din Reșița.
Arbitri: Olaru Constantin Alin (Râmnicu Vâlcea) – Cozorici Ioan ( Zalău), Birjac Stefan ( Păușa- Sălaj).
Observator de arbitri: Moisescu Luis ( Drobeta Turnu Severin). Delegat de joc: Micșa Dorin ( Timișoara).
Progresul Ezeriș (antrenor Manu Gheorghe): Birăescu (cpt.) – Lungu S., Popescu, Zamfir, Ciurea – Mărgan, Rotariu, Derbac – Bogdan- Călin, Popa. Rezerve: Varga –  Lungu I., Barbu, Turău, Fukuyama, Careba.
Viitorul Pandurii 2 Tg. Jiu (antrenor Andriuca Constantin): Bălășoiu – Chelariu, Murgu, Caba, Vulpe(cpt.), Buturca, Bala, Lipianu, Rasoveanu, Afrim, Marica. Rezerve: Serbulescu, Pirici R., Pirici D.

Manu Gheorghe

Progresul Ezeriș a avut o prestație bună, în fața gorjenilor. Au fost destule ocazii pentru aceștia, însă golul s-a lăsat așteptat, deși au jucat cu om în plus mai bine de o repriză. În prima repriză, la o ieșire hazardată, portarul celor de la Viitorul Pandurii 2 a văzut cartonașul roșu, în urma unui fault. La pauza meciului, antrenorul Ezerișului i-a introdus pe teren pe Turău și pe Careba. Iar pe parcursul reprizei a doua, i-a mai introdus și pe Barbu, Fukuyama și Lungu I.

Tactică simplă și eficientă a lui Manu: ocazii mai multe, să crezi în ele, să le concretizezi și la … baie…

Manu Gheorghe: ,,În primul rând vă mulțumesc pentru energia pe care o produceți, aici la stadion. Da, cu Pandurii am câștigat 1-0. Scorul arată că a fost un meci greu. Am câștigat doar 1-0, ținând cont că noi am jucat cu om în plus mai bine de o repriză. Zic eu că am reușit să intrăm în jocul lor, să-i desfacem și să marcăm. Ne-am creat ocazii, am și schimbat, nu am mai rămas cu 4 pe închidere, am trecut la un 3-4-3. Am avut multe ocazii, am crezut în ele și până la urmă s-au concretizat 1-0 și la … baie, unul mai mult decât adversarul. Pot spune că nu am reușit să marcăm mai multe goluri și din cauza faptului că noi venim după un meci foarte greu la Filiași. Acolo am și pierdut la un scor rușinos. Iar băieții au fost puțin cu moralul la pământ. Dar repet, muncim de la o zi la alta. Sunt bucuros că ajungem acolo în fața porții în zona de finalizare, unde finalizăm. Iar asta ați văzut și dumneavoastră… nu intră mingea în plasă. Dar pe viitor ne dă încredere că o să ajungem să marcăm și mai multe goluri.”

Manu Ghorghe

În etapa viitoare, a 13-a, la Reșița va avea loc partida dintre Progresul Ezeriș și Voința Lupac. Locația duelului dintre echipele considerate number two sau three ale județului este stadionul Gloria din Reșița. Acolo unde orice este posibil. După partida directă se va trage linie și se va putea constata pentru care dintre cele două echipe, etapa a 13-a va fi una cu noroc sau ghinion.
Referitor la partida din etapa viitoare, Manu Gheorghe a punctat: „Următorul meci îl avem cu Lupac. Avem încredere, avem dorință. Vrem să demonstrăm că nu suntem a 3-a echipă a județului. Vrem să demonstrăm că, totuși, putem și noi la fel de mult cât poate si Lupacul. Cu siguranță va fi un meci pe cinste… Un meci greu și care e mai bun să câștige. Dar desigur, noi fiind acasă ne dorim victoria”.