Manu: „Avem prestație bună pe partea ofensivă… Pe defensiv din nou am fost în suferință!”

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Progresul Ezeriș 4-2
D. Brînzan (3, din 11 metri), Geană (45, din 11 metri), Vulpe (65 și 70) / Loick Piquionne 35 și 74.
Progresul Ezeriș: Birăescu (cpt.) – Ciurea, Mărgan, Dragomir (80, Drugărin), Cîrlugea (75, Corneanu) – Teka (80, Damian), Cărăușu, Rotariu, Careba, Dumitru – Piquionne (75, Pascu).

Manu

Progresul Ezeriș ocupă ultimul loc în seria a 7-a, etapa a 9-a însă replica pe terenul din Bustuchin a fost una destul de bună pe plan ofensiv. În rest, aceleași greșeli copilărești specifice parcă numai echipei gugulane. Despre toate acestea ne-a vorbit detaliat Gheorghe Manu, antrenorul echipei gugulane.

Manu

Gheorghe Manu: „Am alcătuit o formație 1-4-1-4-1 având în vedere că jucam în fata unei echipe experimentate a Viitorului Târgu Jiu 2 alcătuită din 7 jucători de la Divizia B care și-au spus cuvântul. Încă din minutul 1 când am făcut și primul 11m… practic am început jocul de la 0-1…. Dar pot spune că am avut o primă repriză bună unde am egalat la 1 și am avut o ocazie singur cu portarul același Piquene cel care a înscris și primul gol…. Apoi în minutul 44 o neatenție pe un dublaj a lui Cârlugea a dus la un nou 11m, iar scorul primei reprize a fost 2-1…
După pauză am început iarăși bine, ne-am creat o ocazie clară de gol prin Rotariu, dar nu am concretizat… apoi deși am avut o posesie bună și un joc destul de consistent am luat cel de al 3 lea gol, o nesincronizare a fundașilor, apoi a urnat cel de al 4- lea gol un ofsaid contestat îndelung! Am reușit să reducem din diferența prin același Piquene, iar pe sfârșit de joc am încercat să folosesc tot efectivul pentru a da minute de joc și celor care nu au prea evoluat până acum…
Am încheiat meciul cu prestație pot spune bună, pe organizarea ofensivă…. însă defensiv din nou am fost în suferință”