Întârzieri la biletele balneare și recalculările de pensii în Caraș-Severin. Explicațiile Casei Județene de Pensii

Pensionarii din Caraș-Severin vor mai avea de așteptat până la demararea programului de acordare a biletelor de tratament balnear în 2026. Casa Județeană de Pensii Publice anunță că procesul este blocat temporar din cauza neaprobării bugetului național și a lipsei alocărilor financiare aferente.
Directorul executiv Dorin Brăilă a explicat că instituția nu poate începe repartiția biletelor fără o hotărâre de Guvern care să stabilească numărul acestora și modul de distribuire. O parte dintre bilete sunt alocate unităților balneare aflate în administrarea Casei Naționale de Pensii Publice, iar restul sunt obținute prin achiziții publice de la unități private, proceduri care necesită timp.
În scenariul în care bugetul va fi aprobat în perioada următoare, CJPP Caraș-Severin estimează că primele bilete ar putea fi distribuite începând cu luna martie. Anul trecut, 1.491 de pensionari din județ au beneficiat de tratament balnear, preferințele fiind orientate către Băile Herculane, Buziaș și Băile Felix.
Blocaje informatice la recalcularea pensiilor
Casa Județeană de Pensii atrage atenția și asupra dificultăților întâmpinate în procesul de recalculare a pensiilor, conform noii legislații. Programul informatic național utilizat pentru aplicarea Legii nr. 360/2023 prezintă disfuncționalități, ceea ce afectează respectarea termenelor.
În mod special, sunt întârziate recalculările dosarelor complexe, inclusiv cele cu elemente de muncă în străinătate, precum și conversia automată a pensiilor de invaliditate sau anticipate în pensii pentru limită de vârstă.
Date statistice relevante
La finalul anului 2025, CJPP Caraș-Severin administra drepturile pentru 72.576 de pensionari și beneficiari de prestații sociale. Majoritatea acestora, respectiv 52.755 de persoane, primeau pensii pentru limită de vârstă sau anticipate. Pensia medie pentru limită de vârstă era de 3.063 lei, iar pentru pensia anticipată de 2.207 lei.
Pe parcursul anului trecut, instituția a soluționat peste 4.100 de cereri noi, a emis mai mult de 3.000 de decizii de modificare a pensiilor și a realizat peste 2.200 de recalculări suplimentare.
Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/gazetade/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/functions/post-actions.php on line 114







