Cupa Reșița 2020 – UN REAL SUCCES!

Etapa a doua a Campionatului Național de Viteză în Coastă  la Automobilism, categoria I, s-a desfășurat la Reşiţa, în perioada 4-5 iulie, pe traseul deja consacrat de pe Valea Domanului. Organizatorii etapei de la Reșița  au fost CB Rally Vest, Federația Română de Automobilism  Sportiv și Primăria municipiului Reșița și a fost un succes organizatoric.

Competiția din acest an s-a desfășurat fără spectatori, dar cu participarea unui număr record, de 70 de piloți.

În clasamentul general s-a impus Emil Nestor cu o mașină Norma M20FC, cu timpul de 04:05,571, urmat de către Simone Tempestini (Raducal SR 4) cu timpul de 04:08,358.

Locul trei a fost ocupat de către Silviu Dumitrescu (cu Osella PA 2000EV0) cu timpul 04:08,986.

De remarcat faptul că sportivul Mihai Leu (cu omașină Ferrari 458 Challenge Evo) a ocupat locul 8, cu timpul de 04:042,329, în timp ce Daniel Oțil  (Dallara F302) a ocupat locul următor, cu un timp de 04:42,329.