„Bulgarii” timișeni au dat o lecție de pragmatism în Valea Domanului…

„Bulgarii” timișeni au dat o lecție de pragmatism în Valea Domanului… Pe arena „Mircea Chivu” a avut loc partida derbi a seriei a 8-a, cu CSM Reșița pornită din postura de lider și favorită. Adversarii rosonerilor au fost „bulgarii” de la Pobeda Star Bîșnov ocupanta locului doi, revelația acestui început de campionat. CSM Reșița era lider incontestabil, cu maximum de situație din cinci meciuri. Pobeda avea 12 puncte acumulate, după ce a debutat în campionat acasă cu un usturător eșec, 1-4 în fața celor de la Ghiroda. Încâlcite sunt rezultatele din orice fotbal etalat, cu atât mai mult la nivelul ligii a III-a.
CSM Reșița își menținea poziția de lider în seria 8 și după cinci etape, cu un golaveraj de 12-2. În weekendul trecut, CSM Reșița s-a impus pe terenul de la Ineu cu o victorie la limită obținută la mijlocul reprizei a doua, prin golul lui Robert Petre.

Bulgarii

Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița – ACS Pobeda Stár Bišnov 1-2 (0-0)

Liga 3, Seria 8. Data: 01 octombrie 2022. Ora: 15:00. Stadion: Mircea Chivu.

Arbitri: Avram Robert – Bălan Gheorghită (ambii din Pitești),Ionescu Mihai Marian (Bradu – Argeș). Observator de arbitri: Mocanu Silviu (Arad). Delegat de joc FRF: Paraschiv Dumitru (Drobeta Turnu Severin).

Au marcat: 1-0: Avramovici (61). 1-1: Solomon (67). 1-2: Grigore (73).
CSM Reșița (antrenor Călin Cheregi): Zimmermann – Szijj (71, Fota), Ardei, Rimovecz, Bărboianu – Curescu (46, R. Petre), Breșneni (cpt.) – Negru (80, Mihaly), Velcotă, Drăghiceanu (71, Aboubacar) – Avramovici.
ACS Pobeda Star Bisnov (antrenor Daniel Vasilcin): Stoianov – Lungu, Bîrloveanu, Solomon, Angheli – Briciu (cpt.), Vasilcin – Budur (90+6, Gînju), Paunchici – Grigore (80, Cochintu), Enciu (70, Miculescu).
CSM Reșița acuză din plin șocul eliminării din Cupa României și asta nu doar din cauza oboselii acumulate. Rezultatele bune aduc victorii, iar eșecurile atrag după sine înfrângeri. Acesta a fost „programul” acestei săptămâni și în cazul echipei rosonero. Guardia Ultra a fost la înălțime, iar după cum a început partida părea că „semnele bune” erau de partea elevilor lui Călin Cheregi, chiar dacă toate semnalele duceau către o partidă dificilă. „Bulgarii” sunt pe un trand ascendent. CSM Reșița a construit, a dominat jocul cum era și firesc. Pobeda s-a apărat ermetic și fazele foarte clare de gol nu au fost multe per ansamblu, dar cu un plus pentru gazde. Oportunități bune au avut Drăghiceanu, Avramovici (cap), Curescu, Velcotă și Negru. De partea cealaltă, Vasilicin (41, bară) și Enciu puteau deschide scorul. A fost însă remiză albă la pauză. Istoria partidei avea să se scrie în repriza a doua.
După 0-0 la pauză și schimbarea lui Curescu cu Petre Robert, CSM Reșița a reușit să deschidă scorul după un atac prelungit în careu care l-a avut la finalizare pe Avramovici. Acesta a trimis balonul în ațe din zona careului mic, cu un șut pe jos. Peste numai șase minute, CSM Reșița avea să fie egalată după un corner executat perfect de Vasilcin pentru Solomon, care a înscris cu capul. Iar ca totul să devină dramatic pentru CSM Reșița, la un atac al bulgarilor de pe partea stângă, Denis Angheli a centrat pentru Grigore, care a înscris cu capul de la 9 metri  din marcajul lui Ardei.
Sigur că la rece se poate spune că Reșița nu putea reface diferența cu centrări înalte de pe flancuri într-un careu dominat de masivii fundași „bulgari” și nu numai … Numai că toate acestea au apărut la 1-1 și mai apoi la 1-2! „Salvarea” unui rezultat bun se baza pe inspirația lui Aboubacar, care în final a fost practic ineficient în careul timișean.
Călin Cheregi: „A fost o înfrângere care nu mi-o doream în acest moment

A fost o înfrângere care nu mi-o doream în acest moment. Poate trebuia să vină și acest duș rece. Cauzele sunt multiple. Țin să felicit jucătorii chiar dacă am pierdut. Și-au dorit și atât am putut în acest moment. Din păcate, nu am fructificat ocaziile din prima repriză și prin care puteam tranșa jocul. Repriza a doua a fost identică cu prima. Am dominat cap – coadă jocul. A fost de ajuns două greșeli în apărare și echipa oaspete și-a pus amprenta și a câștigat. Țin să felicit Pobeda pe această cale, o echipă ambițioasă, dornică, muncitoare care a stat foarte bine în teren și ne-au blocat jocul! Este și o oarecare stare de oboseală, dar aceasta nu este o scuză… Am încercat să folosesc jucători care nu au jucat în cupă.. Nucleul de jucători au jucat și miercuri cu Mioveni. Este clar că se resimte o stare de oboseală care nu ne-a avantajat nici astăzi. Nu vreau scuze, important este să identificăm greșelile care au fost făcute și să le eliminăm. Urmează un meci greu la Ghiroda și la ora jocului trebuie să arătăm altfel decât am arătat astăzi!”
Liderul din teren al „bulgarilor” timișeni, Daniel Vasilcin radia de bucurie: „Este cea mai frumoasă victorie din viața mea

Este prima mea victorie din Valea Domanului. Am mai jucat odată cu Sânnicolau Mare aici la liga a treia și am pierdut cu 1-0. Așa am mai fost la Reșița să văd câteva meciuri în care a jucat „fratele” meu Mediop. Dar ca jucător am fost de două ori… Îmi place atmosfera de aici. Mă bucur că Pobeda Dudeștii Vechi a reușit să scrie istorie pentru prima victorie ei aici la Reșița. Este o bucurie mare pentru noi, pentru domn primar, pentru comunitatea noastră de bulgari. Am promis în vară că la Dudești se va face ceva frumos în fotbal. Am sperat în victorie, am luat în calcul oboseala lor din Cupa României unde s-au bătut cu o echipă de liga I-a. Am știut că o să fie obosiți… Am știut că terenul o să fie greu… că o să construiască foarte greu pe acest teren. Ei sunt o echipă combinativă, cu jucători cu calitate, care au jucat în prima ligă și a doua… Se antrenează zilnic… noi mai și lucrăm (sîc)… Avem jucători care au jucat la un nivel superior, dar nu ne antrenăm zilnic. Am compensat prin așezare bună în teren, prin poziționare. Este cea mai frumoasă victorie din viața mea. Noi vrem să jucăm un fotbal plăcut ochiului. La Dudești vine multă lume la meci… Le-am cam rămas datori anul trecut. Am avut echipă slăbuță și spectatorii s-au supărat. Au început să nu mai vină la meci. Trebuie să compensăm anul acesta. Avem 7 jucători noi în lot, majoritatea veniți de la Ripensia, foștii mei colegi, jucători cu calitate.”

foto articol: Miruna Maria Mihancea (facebook)