Adrian Enășescu: „Băieții au muncit, s-au dăruit, dar nu trebuia să primim gol în minutele adiționale. Am avut o mentalitate tipic românească, de relaxare prematură!”

AFC Voința Lupac – ACS Viitorul Șimian 3-2 (0-0)

Au marcat: Banac (62), Săndescu (85, din 11 metri), Cristodulo (90+1), respectiv Trip (51) și Dobre (90+3).
AFC Voința Lupac (antrenor Adrian Enșescu): Petruț – Banac (87, Cristodulo), Săndescu, Giurică, Marcu – Kawagoe, Danci (cpt.) (87, Avramovici) – Cega, Jinga, Dalea (76, M. Crăciun) – Urdea (90+3, Caia).

Adrian Enășescu

Partida a fost disputată, un meci în care nici una dintre combatante nu a renunțat vreo secundă la gândul victoriei. După o remiză albă la pauză, oaspeții au deschis scorul, însă până în minutul 90+1, „croații” conduceau cu 3-1! De remarcat faptul că Danci a fost înlocuit la faza golul doi. Căpitanul croat a fost accidentat la faza care a generat lovitura de la 11 metri. Chiar dacă a urmat golul lui Dobre Cosmin din 90+3, elevii lui Adrian Enășescu au obținut o victorie meritată!

Adrian Enășescu: „Am întâlnit acasă o echipă de play-off și foarte bine organizată din mai multe puncte de vedere. Noi am reușit un joc foarte bun. Ne-a ieșit tot ceea ce ne-am propus. Prima repriză am dominat-o total. Cred că am avut 12-14 cornere, iar Șimian nici unul. Asta spune multe despre modul cum s-a desfășurat partida. În final am înscris trei goluri. Sunt bucuros că pe faza defensivă nu am luat gol din fază fixă. Diferența a făcut-o atitudinea, lucru pe care și-l dorește un antrenor. Băieții au muncit, s-au dăruit. Singurul lucru nedorit a fost primirea golului doi în minutele adiționale. Asta pentru că am avut o mentalitate tipic românească de relaxare prematură.”